Herb szkoły

XI Konkurs o Laur Poetycki sukcesem Śniadeckich

16 listopada 2017 r. w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu, odbyła się uroczystość rozdania nagród w konkursie dla młodych poetów. Konkurs O Laur Poetycki, od kilku lat nosi imię M. Szałeckiego i organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu. Odbywa się w ramach Zaduszek Poetyckich – imprezy, w której wspomina się poetów, którzy odeszli, ale pozostała po nich ich poezja. W tym roku bohaterem Zaduszek Poetyckich był Bolesław Leśmian – poeta bardzo oryginalny, przez co nie w pełni doceniony przez jemu współczesnych. W jego twórczości występują liczne neologizmy, archaizmy, a także związki z folklorem, które wzbogacają język i świat poetycki, czyniąc go niepowtarzalnym i na swój sposób magicznym.

Inspiracją dla młodych poetów, zaproszonych w tym roku do udziału w  konkursie O Laur Poetycki, miały być słowa pochodzące z wiersza B. Leśmiana Zmyślenie:

Nie śpiewam, lecz jeno słowami przez okno
W świat wglądam, choć nie wiem, kto okno otwiera.

Z naszej szkoły w konkursie udział wzięło czworo uczniów.

Złoty Laur Poetycki  otrzymała Marika GĘGOTEK z kl. III C,

Srebrny Laur Poetycki przypadł w udziale Małgorzacie BARCZYK z kl. III D,

Brązowy Laur Poetycki zaś Karolinie BEKACZ z kl. I F.

Wyróżnienie otrzymał także nasz czwarty uczestnik Konkursu – Maciej MAŁEK z kl. IIC.

W jury Konkursu zasiadali : Tomasz JASTRUN – poeta, Krystyna GRZEGRZÓŁKA – poetka, Grzegorz ŻAK – poeta, satyryk. Było to więc jury bardzo profesjonalne, więc i satysfakcja uczestników z osiągniętych wyników większa. Gościem tegorocznych Zaduszek Poetyckich był Tomasz Jastrun – poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki, autor książek dla dzieci, długoletni współpracownik paryskiej Kultury.

Tomasz Jastrun pochodzi z literackiej rodziny: jest synem Mieczysława Jastruna – poety, twórcy biografii A. Mickiewicza  i Mieczysławy Buczkówny – poetki.

Po ogłoszeniu wyników Konkursu O Laur Poetycki, uczniowie mieli możliwość posłuchania krótkiego wykładu o Bolesławie Leśmianie i jego poezji.  Wykład to był specyficzny, bo okraszony wieloma anegdotami o poecie, jego życiu, problemach rodzinnych, jego fobiach itp. W trakcie spotkania wiersze B. Leśmiana pięknie recytowali nasi uczniowie : Julia Meller (III C), Ola Oleksyn (II D), Karolina Wasilewska (II D), Mateusz Polakiewicz (II D), Maciej Małek (II C), Filip Nuzban ( II E).

Laureatkom tegorocznego Konkursu O Laur Poetycki serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w poetyckiej twórczości, którą, jak powiedział T. Jastrun, trzeba uprawiać, aby się zdolności do jej tworzenia ciągle rozwijały.

Dziękujemy za zaproszenie naszej młodzieży na to piękne spotkanie organizatorowi – Miejskiej Bibliotece Publicznej. Cieszymy się, że nasza współpraca, trwająca od wielu lat, jest tak owocna. Nasza młodzież bierze udział w wielu przedsięwzięciach MBP – z wielkim pożytkiem dla siebie. Jest też obecna w Konkursie O Laur Poetycki od jego pierwszej edycji. Wielokrotnie nasi uczniowie byli laureatami tego Konkursu,  dla młodych poetów przecież tak bardzo cennego. Wszystkie ich sukcesy skrzętnie odnotowuje Kronika Biblioteki Szkolnej. Tegoroczne osiągnięcia znajdą w niej także swe miejsce.

autor tekstu: M.I. Szeliga

 

DSC_0099

DSC_0096

DSC_0071

DSC02176

DSC_0119

DSC_0130

DSC_0137

DSC_0153