Herb szkoły

Emocje i niezapomnienia wrażenia, czyli popołudnie z teatrem

Dnia 10.06.2021 r. w Bolesławieckim Ośrodku Kultury odbył się spektakl  „Dwoje w dziwnych czasach” w  reżyserii Anety Ćwieluch. W przedstawieniu  wziął udział  uczeń naszego liceum  Filip Witkowski i  Natalia Deberny z Bolesławca,  z grupy teatralnej „Przyszli i wyprosili”.  Sztuka przedstawia historię podzielonego  społeczeństwa w 1968 r. Wielu Żydów, bądź osób pochodzenia żydowskiego w tamtych czasach wyemigrowało z Polski. Kryzys społeczno-polityczny miał wpływ na znajomość głównych bohaterów przedstawienia i ich relacje. Rodząca się trudna miłość  staje się głównym wątkiem w przedstawieniu. Dorastający chłopak, Polak – w tej roli Filip, prezentujący na początku  poglądy swojego  wysoko  postawionego w partii ojca,  zakochuje się w dziewczynie z sąsiedztwa – Żydówce. Młodzi ludzie nie potrafią odnaleźć się w realiach otaczającego ich  świata. Ich miłość można porównać  do związku  Romea i Julii, którzy również pochodzili z wrogich sobie rodzin. 

Wielu uczniów naszej szkoły postanowiło pojechać na przedstawienie do Bolesławca, aby zobaczyć  swojego  przyjaciela na deskach teatru. Filip, na co dzień skromny kolega, pokazał na scenie swój ogromny talent aktorski. Swoją kreacją zapewnił publiczności niezapomniane emocje, które towarzyszyły  w trakcie całego przedstawienia i wywołały  łzy wzruszenia na  twarzach widzów.

Filip od najmłodszych lat chciał zostać aktorem i ciągle do tego dąży. W każdy wtorek  i sobotę jeździ do Bolesławca na 4 godzinne próby. Za sobą ma wiele spektakli: „Kitty” na podstawie dziennika Anny  Frank, „Ile jest zagranic” na podstawie Aglaja Veteranyi, „Śpik” na postawie dramatów Witkacego i wiele  innych. Jego dużym osiągnięciem są role  w 2 filmach: „Biegnij chłopcze biegnij” w reż. Pepe Danquarta oraz „Fotograf” w reż. Waldemara Krzystka. W swoim aktorskim życiu Filip uczestniczył w warsztatach teatralnych z wybitnymi twórcami, np.: Adamem  Woronowiczem  czy Janem Peszkiem.

Trzymamy kciuki za realizację marzeń Filipa !

Małgorzata Klimczak, klasa 2i