Herb szkoły

„Jak przygoda to tylko w Warszawie …”

Wczesnym rankiem 26 października klasa 2A wyruszyła na wycieczkę do stolicy. Pierwszym punktem zwiedzania był dom piłkarskiej reprezentacji Polski. Wybierając trasę „Poczuj się jak VIP” zobaczyli najbardziej prestiżowe miejsca stadionu. Weszli do szatni piłkarskich, pomieszczenia odnowy biologicznej, kaplicy wielowyznaniowej. Zobaczyli Biznes Klub, Press Room, najbardziej prestiżowe loże VIP. Po ciekawostkach opowiedzianych przez przewodnika wszyscy udali się na Punkt Widokowy, z którego można było podziwiać murawę i cały Stadion PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego.

Następnego dnia młodzież udała się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Była to dla wielu z nich niezapomniana lekcja historii. Ekspozycja muzealna tego obiektu została zaprojektowana w niepowtarzalny sposób, aby cały czas oddziaływać na zwiedzających obrazem, światłem i dźwiękiem. Młodzież poruszała się w scenerii z lat II wojny światowej, chodziła po granitowym bruku, wśród murów pokrytych dziurami po pociskach i emblematami Polski Walczącej. Kolejnym punktem zwiedzania był spacer z przewodnikiem po Warszawie, gdzie miejsca historyczne i zabytkowe łączą się z nowoczesnością. Uczniowie zobaczyli Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca. Po posiłku na Starym Mieście młodzież udała się autobusem do Muzeum Pałacu Króla Jana III, aby wziąć udział w warsztatach pt. ”Roztańczony dwór”. Po nauce układu tańca dworskiego był spacer po parku wilanowskim.

Ostatni dzień w Warszawie rozpoczął się od czasu spędzonego w Narodowym Muzeum Techniki. Zwiedzanie wystawy „Historia komputerów- liczy się” była jednym z ważniejszych programów wycieczki klasy, która jest o profilu matematyczno-informatycznym. Tematem ekspozycji jest rozwój technik związanych z maszynowym przetwarzaniem danych. Prezentowane zbiory muzealne przybliżyły uczniom polską informatykę reprezentowaną przez unikalne, istniejące tylko w jednym egzemplarzu konstrukcje: analizator AKAT-1, analizator równań różniczkowych ARR, doświadczalny ZAM-21 i prototypowy komputer ODRA 1002. Ponadto uczniowie mieli możliwość zobaczyć interfejsy maszyn liczących od ręcznie przekładanych kamyków lub koralików nanizanych na druty w sorobanie do ekranowych interfejsów graficznych.
Oprócz „Historia komputerów- liczy się” młodzież zwiedziła również inne wystawy stałe: „Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem” oraz „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe”.

Warszawa to magiczne miasto – historia współgra z nowoczesnością. Wszyscy byli pod wrażeniem miejsc, które zobaczyli i które z pewnością pozostaną długo w pamięci.

RODO