Herb szkoły

Licealiści uczestnikami warsztatów integracyjno-historycznych w ramach Nyskiego Festiwalu Filmowego

Nyski Festiwal Filmowy stał się przyczyną wizyty uczniów naszego liceum zwłaszcza klas humanistycznych w Europejskim Centrum Pamięci, Edukacji i Kultury. 17 maja 2024 r Licealiści wraz z uczniami z Oberschule Innenstadt z Görlitz wzięli udział w pokazie filmu i warsztatach integracyjno- historycznych.
Projekcja filmu Macieja Hameli „Skąd Dokąd” wzbudziła duże zainteresowanie wśród młodzieży, gdyż dotyczyła pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ukazane przejmujące obrazy zniszczeń, oraz dramat i rozpacz „zwykłych” ludzi uciekających przed ostrzałem w bezpieczne miejsca zwłaszcza dzieci i osób starszych wzbudziły wiele emocji i empatii. Uczniowie dzięki emisji filmu mogli zobaczyć prawdziwe oblicze wojny, poznać historie osób uciekających przed inwazją rosyjską. Mieli okazję zjednoczyć się i współodczuwać tragedię ponad 15 milionów ludzi na Ukrainie, którzy musieli nagle opuścić swoje domy, miasta, wsie i państwo w celu ratowania swojego życia. Film jest zbiorowym , różnorodnym portretem, który dokumentuje indywidualne doświadczenia ludzi czasu wojny pozwalając lepiej zrozumieć ich sytuację z perspektywy ofiar rosyjskiej agresji.
Po filmie odbyła się dyskusja gdzie uczniowie na bieżąco mogli podzielić się swoimi przemyśleniami, odczuciami a także dopytać o bardziej szczegółowe informacje. Warsztaty miały także część integracyjną w grupach młodzieży polsko- niemieckiej, której efekty były przedstawione w formie sprawozdawczej.
Uczniowie udział w warsztatach potraktowali jako kolejną płaszczyznę zdobywania wiedzy o sytuacji polityczno- społecznej Europy oraz głębszego zrozumienia sytuacji naszych kolegów i koleżanek, którzy doświadczyli dramatycznych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę. Spotkanie było dla naszych uczniów wartościową lekcją, która z pewnością zostanie na długo w ich pamięci. Opiekunami uczniów były Panie Magdalena Siemaszko i Pani Beata Łężny. Projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

RODO