Herb szkoły

Poezja i kawa. 7 grzechów głównych – chciwość

30 listopada po raz drugi w tym roku szkolnym spotkaliśmy się w naszej “kawiarni literackiej” Poezja i Kawa. I wreszcie wróciliśmy do siebie, czyli do biblioteki, gdzie impreza była realizowana na samym początku, w ubiegłym roku. Dzięki zniesieniu z auli do czytelni staroświeckiego pianina jesteśmy niezależni muzycznie (pozostałe instrumenty, jak gitara, akordeon czy skrzypce, uczniowie przynoszą ze sobą z domu).

Tegoroczne spotkania z literaturą i muzyką przy kawie/herbacie i domowym cieście postanowiliśmy poświęcić 7 grzechom głównym. I tak – w październiku bohaterką była pani Pycha, a w listopadzie dołączyła do niej pani Chciwość.

Każdy odcinek rozpoczyna się piosenką Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego pt. “7 grzechów głównych”. Tym razem znów zagrali ją Michał Lisicki (pianino) i Jakub Krzywonos (gitara), a zaśpiewała Sara Dymarska (cała trójka z 4B). Również na początku przytaczana jest anegdota o diable, który wśród rzeczy wystawionych przez siebie na wyprzedaży najwyżej wycenił zniechęcenie (a nie pychę, chciwość czy nienawiść). Dlaczego? O tym możecie się dowiedzieć, uczestnicząc w naszych spotkaniach.

Wracając jednak do naszej bohaterki – p. Chciwości (a także jej brata – Skąpstwa), warto przytoczyć dwie mądrości: przysłowie ludowe – “Chciwość im więcej ma, tym więcej chce” oraz słowa rzymskiego polityka, pisarza, filozofa i mówcy, Cycerona – “Nie być chciwym to już bogactwo”.

Poranek poetycki wypełniły tym razem utwory:

“Łakomstwo” Jana Lechonia,
mit o królu Midasie,
fragment Biblii o Judaszu,
2 fraszki Jana Kochanowskiego,
fragment “Skąpca” Moliera,
fragment “Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej,
“Krąży złoty pieniądz” Jonasza Kofty.

Teksty czytali:

Nikola Tetke z 3A
Michał Lisicki z 4B
Sara Dymarska z 4B
Julia Słonecka z 3A
Jakub Krzywonos z 4B
Iwan Steblewski z 4B
Joanna Majewska z 3D
Gabriela Kulesza z 3D

Literaturę uzupełniły 2 utwory muzyczne nawiązujące do tematu chciwości, skąpstwa, umiłowania pieniędzy: “Money” Pink Floyd i “Mamona” Republiki.

Uczniowie z klas 4B i 1B, stanowiący publiczność, oraz ich opiekunowie: ks. Piotr Górka i p. Aleksandra Piotrowska też mogli się włączyć w spotkanie, tworząc lepieje, czyli 2 – wersowe żartobliwe wierszyki. Za każdy lepiej nagrodą był aplauz zgromadzonych i domowe ciasteczko. Na zachętę prowadząca spotkanie przeczytała kilka swoich lepiejów, np.:

“Lepiej klepać biedę nędzę
niż wciąż liczyć te pieniędze”

“Lepiej poznaj, co to backslash
niż powtarzaj: cash, cash, cash, cash”.

Wśród lepiejotwórców niezaprzeczalnie wyróżnił się Dawid Romanowicz z 4B. Oto jego próbki:

“Lepiej rzucić coś na tacę
niż bez sensu trzymać kasę”

“Lepiej już zapłacić VAT
niż się męczyć z CBA”.

Młodzi artyści w nagrodę za wysiłek mogli się raczyć domowym ciastem, aromatyczną kawą, herbatą.

Imprezę zakończył utwór Czesława Niemena pt. Dziwny jest ten świat” – jako zapowiedź następnego odcinka poświęconego zawiści (zazdrości, nienawiści). Poezję i Kawę zarejestrowała na fotografiach Julia Słonecka z 3A (zdjęcia poniżej).

Wszystkim – ogromne podziękowania za stworzenie klimatu kawiarenki literackiej:)

RODO