Herb szkoły

Warszawa historycznie, zabytkowo i muzealnie

W sobotę 3 czerwca uczniowie klas 1D, 2D, 3D i 3C wybrali się na czterodniową wycieczkę do Warszawy. Nasza rozentuzjazmowana grupa wyruszyła pociągiem o 4 nad ranem ze Zgorzelca i ok 11:30 dotarła na miejsce.

Pierwszym miejscem, do którego się wybraliśmy, było Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczące się w dawnej elektrowni tramwajowej u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Podczas zwiedzania mogliśmy obejrzeć różne wystawy, w których mieliśmy okazję zobaczyć wiele interesujących ekspozycji takich jak: dokumenty, rzeczy osobiste powstańców, maszyny drukarskie z czasów powstania, listy, mapy, broń oraz filmy ukazujące krwawe walki Polaków z okupantem niemieckim.

Następnie wybraliśmy się na długi spacer z przewodnikiem Panem Sebastianem. Zobaczyliśmy mury getta warszawskiego z tablicą pamiątkową, zobaczyliśmy Synagogę im. Małżonków Nożyków, wysłuchaliśmy historii budynku – świadka historii żydowskiej Warszawy przy ulicy Próżnej. Wędrowaliśmy po Krakowskim Przedmieściu i jego okolicach. Zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza, dzwon na Kanonii, Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela, pomnik Syrenki warszawskiej, pomnik Małego Powstańca oraz pomnik Jana Kilińskiego. Dzięki Panu Sebastianowi, który opowiadał nam o każdym miejscu, mogliśmy utrwalić naszą wiedzę lub dowiedzieć się czegoś nowego.

Drugi dzień wycieczki zaczęliśmy od spaceru po Bulwarach Wiślanych. Potem odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, które mieści się na Powiślu. Mogliśmy pogłębić wiedzę z dziedzin chemii, fizyki i biologii. Czekały tam na nas różne ciekawe ekspozycje, dzięki którym mogliśmy poznawać dokładniej świat nauki. Zobaczyliśmy eksperymenty ze światłem, dźwiękiem, kolorami. Dowiedzieliśmy się więcej o technologii, na przykład o AI – sztucznej inteligencji. Mieliśmy szansę porozmawiania z robotem Mikołajem Kopernikiem, który odpowiadał na nasze pytania. Nie zabrakło również ekspozycji o ekologii oraz astronomii, każdy mógł tutaj znaleźć coś dla siebie.

Następnym przystankiem była Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Tam odetchnęliśmy po kilku godzinach chodzenia i zrelaksowaliśmy się na łonie natury. Podziwialiśmy gmach biblioteki, której architektura robiła wrażenie. Szklane dachy, miedziane wykończenia, piękne tarasy oraz roślinność to widoki, które zapierały dech w piersiach.

Po odpoczynku przyszedł czas na dalsze zwiedzanie. Dojechaliśmy do Cmentarza Powązkowskiego. Został on założony w 1790 roku i od tego czasu pochowano na nim około 2 miliony osób. Szczególną uwagę zwróciliśmy na Aleję Zasłużonych. Swe groby mają tam lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Spoczywają tu artyści, ludzie teatru i filmu, poeci, m.in. Stefan Jaracz, Józef Węgrzyn, Kalina Jędrusik, Stanisław Moniuszko, Jan Kiepura, Leopold Staff, Bolesław Leśmian, Czesław Niemen.

Później nadszedł czas na Pałac Kultury i Nauki. Wjechaliśmy na 30. piętro, skąd podziwialiśmy piękny zachód słońca nad Warszawą. Zrobiliśmy tam również pamiątkowe zdjęcia. Pod Pałacem Kultury oglądaliśmy także zlot aut sportowych Positive Ways. Widzieliśmy tam samochody takich marek jak Lamborghini, Porsche, McLaren, Bentley, Pagani.

Celem dnia trzeciego były: Wilanów, Ogród Botaniczny, Łazienki Królewskie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w ogrodach Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. Po wysłuchaniu ciekawych informacji o historii budowli i otaczających jej terenów, wyruszyliśmy w głąb ogrodu, podziwiając bujną roślinność, piękne kolorowe kwiaty oraz figury i inne budowle.

Kolejną stacją były Łazienki Królewskie. Właśnie w nich mieliśmy okazję przyjrzeć się wspaniałemu pomnikowi Fryderyka Chopina. Dalej, kierując się do Pałacu na Wyspie, mogliśmy zaobserwować piękne pawie, przechadzające się między drzewami. Gdy już dotarliśmy do celu, posłuchaliśmy o historii tego miejsca. Obejrzeliśmy amfiteatr na Stawie Północnym i Starą Oranżerię. Część związana z przyrodą nie skończyła się jednak tam. Następnie, po opuszczeniu Łazienek, zatrzymaliśmy się w Ogrodzie Botanicznym, w którym każdy miał czas, by zwiedzić to bogate w najróżniejsze rośliny miejsce.

Nasz ostatni dzień w Warszawie to wizyta w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, który działa od 1947 roku w Warszawie. Z zewnątrz przywitał nas niepozorny budynek skrywający ciekawą i bogatą historię. Przewodnicy oprowadzili nas po dwóch wystawach – stałej („Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”) i czasowej ( „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim 1943-1956). Wystawa stała dotyczyła głównie grupy Oneg Szabat (hebr. Radość Soboty). Była to grupa, która powstała na terenie getta warszawskiego z inicjatywy Ringelbluma. Jej celem było stworzenie Archiwum dokumentującego życie i śmierć Żydów dla potomnych. W zbiorach znajdują się m.in. testamenty, raporty, dzienniki, pamiętniki czy prywatne korespondencje.

Z kolei wystawa tymczasowa dotyczyła sztuki wobec powstania w getcie warszawskim. Mogliśmy tam zobaczyć socrealistyczne obrazy, plakaty, rzeźby czy fotografie takich twórców jak Tadeusz Kulisiewicz, Alina Szapocznikow, Tadeusz Gronowski czy Bronisława Linke.
Po tych wszystkich trudnych, ale na pewno bardzo ważnych, kilkudniowych lekcjach historii, udaliśmy się już na stację, by czekać na pociąg powrotny.

Na szczęście nasza podróż przebiegła bez żadnych komplikacji i wszyscy szczęśliwie dotarli do swoich domów. Mimo zmęczenia, jakie nam towarzyszyło, śmiało możemy powiedzieć, że wycieczka była bardzo udana. Zgłębiliśmy naszą wiedzę na temat stolicy, odwiedziliśmy mnóstwo pięknych i ważnych historycznie miejsc, a pogoda była wyśmienita.

Bardzo dziękujemy organizatorce i kierowniczce naszej wycieczki – Pani Monice Chmielewskiej, wychowawczyni klasy 3D oraz nauczycielkom – opiekunkom: Pani Sylwii Wojciechowskiej i Pani Beacie Stypczyńskiej.

tekst: Stefan Wójcik klasa 3D, Natalia Miłoszewicz klasa 1D, Maja Socha klasa 1D oraz Joanna Majewska klasa 3D.

RODO