Herb szkoły

Przerwa na czytanie

Jak Śniadeccy się bawili,
pół Zgorzelca zadziwili.
I nie znajdziesz tu marudy,
co by gadał: “Nudy – pudy!”,
bo by zaraz go pobili.

Kto by przypuszczał, że, biorąc po raz pierwszy udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie”, wyzwolimy taką kreatywność! W akcji u Śniadeckich wzięły udział 383 osoby (uczniowie, nauczyciele, pozostali pracownicy szkoły). No, nie wszystkie te osoby (ale to tylko w tym roku:), co prawda, były przebrane. Pomysł bowiem był taki (autor pomysłu: Maja Suszek z 2C), żeby przynieść do szkoły swoją ulubioną (lub jedną z) książkę i przebrać się za postać z tejże.

Rezultaty przeszły wszelkie oczekiwania – nawet jeśli nie ilościowo, to na pewno jakościowo. Na przerwach w LO spacerowali, rozmawiali, obłapiali się 😉 Panna Młoda z “Wesela” z Harrym Potterem, Królowa z Narnii z tatą z “Taty” Whartona, Behemot z “Mistrza i Małgorzaty” z Rusałką z “Atramentowej śmierci”, hydraulik Marian z “Super Maria” z Wiedźminem i inne egzotyczne konfiguracje. Każdy, kto się przebrał, otrzymywał słodką nagrodę w postaci świeżo upieczonych domowych muffinek (ok. 300 kcal jadna!). Najlepsi zaś (których bardzo trudno było wybrać ze względu na wyrównany wysoki poziom) będą uhonorowani na grudniowym apelu szkolnym. 2 – osobowe jury po burzliwych obradach wytypowało do wyróżnienia: Joannę Połaczańską z 3F (Kubuś Puchatek), Jakuba Wielebę z 3f (hydraulik Marian), Julkę Ślęzak z 3G (Chochoł), Zuzannę Radecką z 3G (Panna Młoda), Antoninę Depę z 3C (Yennefer), Iwana Steblewskiego z 3B (Raskolnikow), Laurę Kurt z 3I (Behemot), Katarzynę Dróżdż z z 3I (Rusałka), Ewę Janas z 1C (Wiedźmin) i Ninę Fedorków z 3D (Marilyn Manson z biografii muzyka). I można by tak dalej wymieniać… . Ale, niestety, pula nagród jest ograniczona:( WSZYSTKIM, ale to WSZYSTKIM wielki pokłon – za kreatywność i umiejętność zabawy łączącej przyjemne z pożytecznym.

No tak, wyróżnienia wyróżnieniami, ale KRÓLOWA jest tylko jedna (i nie mam tu na myśli Maryli Rodowicz). Bezapelacyjnie najbardziej zjawiskowa okazała się pani Agnieszka Hładyszewska przebrana za żonę Draculi. Jury przyznało jej Grand Prix.

Akcja, w której wzięliśmy udział, realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (październik) oraz kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”.

Do zobaczenia za rok:)

Jolanta Długa

RODO