Herb szkoły

Z wizytą w Działoszynie, czyli Dzień Otwartych Domów Przysłupowych. Odcinek 5.

Dziękujemy gospodarzom domu przysłupowego oraz Kuźni w Działoszynie za poświęcony nam czas i za podzielenie się z nami swoją historią. Dnia 28 maja 2021 roku odwiedziliśmy pobliską miejscowość Działoszyn, w której znajdują się dwa budynki związane z kulturą łużycką. Mieliśmy okazję zapoznać się z historią zarówno obiektów jak i ludzi zajmujących się nimi.
Pierwszym zwiedzanym obiektem była Kuźnia. Dokładna data powstania nie jest znana, ale szacuje się̨, że może mieć́ ok. 300 lat. Właścicielka Kuźni oprócz zwiedzania pomieszczeń́ zapewniła nam także niesamowitą atrakcję przebrania się w dawne stroje, co nadało zwiedzaniu humorystycznego akcentu. Ciekawym fragmentem rozmowy z właścicielką była historia starszego Pana, który przyjechał z zachodnich Niemiec, żeby powspominać miejscowość, w której mieszkał jako dziecko. Opowiedział, że jego dom znajdował się naprzeciwko kuźni. Gospodyni „Kuźni” opowiedziała nam także o swoich początkach fascynacji łużycką architekturą.

Drugim budynkiem, jaki mieliśmy szansę zobaczyć, był dom przysłupowy, który do dnia dzisiejszego jest restaurowany i z roku na rok staje się co raz bardziej efektowny. Ludzie, którzy zdecydowali się na kupno tego domu, wraz z pomocą p. Elżbiety Lech-Gotthardt, rozpoczęli swoją przygodę z przysłupami. Gospodarze opowiedzieli nam o swoich planach, które chcą w przyszłości zrealizować – na przykład chcieliby udostępnić to miejsce dla turystów, aby mogliby się zatrzymać i poczuć klimat kultury łużyckiej, lepiej poznać historię regionu. Właściciele wkładają serce w to, co robią, na przykład gospodarz własnymi rękami odrestaurował stare ściany zachowując tradycyjną metodę, mieszając glinę ze słomą.

Dzięki projektowi przeżyliśmy wspaniałą przygodę, która pozostanie w naszej pamięci. Poznaliśmy ludzi z pasją, którzy kochają to, co robią. Skorzystaliśmy z ich wiedzy oraz doświadczenia, dużo się nauczyliśmy. Była to bez wątpienia niezapomniana lekcja historii. Wszystkim, którzy nie znają domów przysłupowych, polecamy wycieczkę do któregoś z nich. I wcale nie trzeba też czekać na Dzień Otwartych Domów Przysłupowych, który odbędzie się pod koniec maja 2022 roku.

Tekst: Katarzyna Brodniak
Zdjęcia: Joanna Polaczańska
Grupa projektowa z klasy 2 F: Katarzyna Brodniak, Gabriela Kuźmińska, Joanna Połaczańska, Dawid Chrabąszcz, Fabian Stróżyński
Zapraszamy na film: “Przysłupowe przygody” 😉
https://drive.google.com/…/1FlPZTIXCEYtx4DLL0MbwRhr-O2…/view