Herb szkoły

Droga ludzkiego honoru – Żołnierze Wyklęci

Uczniowska pamięć o Żołnierzach Wyklętych miała miejsce 1 marca 2019 roku podczas patriotycznego apelu przygotowanego przez klasę I C z wychowawcą p. Beatą Łężny ze wsparciem chóru p. Barbary Rutkowskiej.

Żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 1944-1963 walczyli o wolną Polskę, Wyklęci, skazani na długie lata na niepamięci – ożyli w czasie spektaklu słowno-muzycznego.

Wolność, niepodległość, to ich święte hasło
Zrodzone by bronić ojczyzny od wroga
Za swoje marzenia oddawali życie
Bo do wolności przez ofiarę droga

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu z wielką dbałością o szczegóły scenograficzne i merytoryczne przypomnieli o życiu i postawie Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny – młodej dziewczynie, która zamordowana z wyroku komunistycznego sądu prosiła by przekazać jej ukochanej babci, że zachowała się jak trzeba i pomimo ciężkiego przesłuchania, bita i poniżana nie wydała nikogo z podziemia antykomunistycznego. Dużym atutem apelu były wzruszające pieśni i utwory literackie będące świadectwem męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowej.

Apel odbywający się w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych był doskonałą lekcją historii i najlepszą formą uczczenia walki i ofiarności, a także bólu i cierpienia jakich doznali Niezłomni przez wszystkie lata PRL i głuchej ciszy trwającej do 2011 roku, kiedy ustanowiono Dzień Pamięci.

Tego rodzaju spotkania z historią odkrywaną na nowo są promocją patriotyzmu i dumy z Polaków i ich trudnych losów historycznych.

 

01

1

02

2

03

3

05.

05

06

07

08

09

10

 

RODO