Herb szkoły

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Oszukani, porzuceni, nieugięci !
Opluwani, poniżeni i wyklęci !
Pozbawieni swoich domów, swojej ziemi !
Poszli walczyć, żeby zginąć, albo zmienić !

 

Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodziliśmy w Liceum 9 marca 2018 r. Żołnierze Wyklęci to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są również, jako żołnierze niezłomni lub żołnierze drugiej konspiracji. Ich walka była desperackim protestem przeciwko narzuconym przez ZSRR rządom i wynikała z moralnego nakazu bicia się o wolność. Partyzanci walczyli z komunistycznym reżimem.

 

Ich wartości to Ojczyzna i bezcenny Honor.
Tlą się zgliszcza Polski, lecz te serca dalej płoną.
Znaczyli ostatnie piętno na gołym betonie skronią.
Niezłomność i wiara były ich ostatnią bronią.

Chcieli walczyć do końca, nawet jeśli się nie uda.
Polski już nie było – tylko Jej podróba.

 

W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a innych natychmiast skazywano na śmierć.

 

Na zawsze w pamięci Żołnierze Wyklęci,
Strzałem w głowę wykończeni,
Na swej ukochanej polskiej ziemi,
Przez nową rzeczywistość w więzieniach umęczeni.

 

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiarności, ale także bólu i cierpienia. Cześć i hołd słowem, muzyką i piosenką Żołnierzom Wyklętym oddali uczniowie klasy 1E przygotowując okolicznościowy, pełen wzruszeń i emocji apel dla wszystkich uczniów wraz z wychowawcą p. Sylwią Wojciechowską i opiekunem artystów szkolnych p. Barbarą Rutkowską.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9