Herb szkoły

Edukacyjna przygoda w Collegium Biologicum

Dnia 24.11.2023r. wczesnym rankiem, klasa 4D o profilu biologiczno – chemicznym wyruszyła na całodniową wycieczkę edukacyjną do Poznania.
W Collegium Biologicum zajął się nami absolwent naszego liceum dr Andonis Karachitos – obecnie pracownik naukowy w Zakładzie Bioenergetyki.
Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: jedna grupa rozpoczęła swoją przygodę edukacyjną na Wydziale Biologii ze Zbiorami Przyrodniczymi, druga w tym czasie zapoznawała się z tajnikami pracy w Zakładzie Bioenergetyki. Ze Zbiorami Przyrodniczymi zaznajomił nas pan dr Jacek Wendzonka, oprowadził nas po kilku salach z bardzo cennymi i unikatowymi eksponatami. Zbiory te gromadzone są przez Uniwersytet od ponad 100 lat, są jednostką o charakterze muzealnym i dokumentują intensywnie prowadzone na Wydziale Biologii badania taksonomiczne, filogenetyczne, biogeograficzne i ekologiczne. Byliśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ mogliśmy dokładnie się im przyjrzeć z bliska, a nawet je dotknąć. Mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwe skamieniałości. Są to kolekcje szczególnie cenne, ponieważ część okazów jest obecnie niemożliwa do zdobycia i obejrzenia w środowisku naturalnym. Wśród z nich znajdują się m.in. liczne naczyniowe rośliny tropikalne profesora Stanisława Lisowskiego, zbiory unikatowych bardzo kolorowych motyli i kolekcja ponad 200 gatunków ptaków lęgowych. Nas jednak najbardziej zainteresował fragment meteorytu znalezionego w okolicach Poznania.
Grupę drugą w tym czasie oprowadzał pan dr Andonis Karachitos po salach laboratoryjnych i ćwiczeniowych Zakładu Bioenergetyki. Poznaliśmy ciekawe metody pracy, zobaczyliśmy bardzo nowoczesne urządzenia, które naukowcy wykorzystują w swojej pracy badawczej, na koniec sami wykonaliśmy badanie laboratoryjne – na specjalistycznej pożywce założyliśmy hodowle zmodyfikowanych drożdży. Było to dla nas bardzo ekscytujące.
Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wycieczki, dzięki naszemu wyjazdowi mogliśmy choć na chwilę przenieść się w przyszłe ciekawe życie studenckie. Na zakończenie naszego wyjazdu zostaliśmy zaproszeni na uniwersytecki bardzo smaczny obiad. Do Zgorzelca wróciliśmy zmęczeni ale bogatsi o ciekawą, praktyczną wiedzę naukową.

RODO