Herb szkoły

AKADEMIA ORANGE ? WYSTAWA FOTOGRAFII OTWORKOWEJ

orange plakat
W środę 27 maja w Muzeum Łużyckim odbył się wernisaż wystawy fotografii otworkowej. Prace i wystawę przygotowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich oraz Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego w Zgorzelcu, którzy brali udział w warsztatach fotografii otworkowej. Warsztaty te były częścią projektu OBSCURNA ANIMACJA w ramach VI Akademii Orange.

Pod opieką merytoryczną Mariusza Laudańskiego ze Stowarzyszenia Fotograficznego CAMERA z Bolesławca uczniowie Liceum oraz Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego w ciągu trzech dni zapoznali się z podstawowymi pojęciami związanymi z fotografią oraz ze specyfiką camery obscury. Zrobili także aparaty fotograficzne z puszek i metodą otworkową wykonali zdjęcia, które później wywołali w przygotowanej na potrzeby warsztatów ciemni. Oprócz zdjęć (na zewnątrz i wewnątrz) młodzież przygotowała studio plenerowe i pracowała z oświetleniem, kostiumami i martwą naturą.

Prowadzący zajęcia zapoznał uczniów m.in. z luksografią (metoda otrzymywania obrazów przez bezpośrednie naświetlenie materiałów światłoczułych, na które nałożone są przedmioty o różnym stopniu przeźroczystości) oraz z najprostszym aparatem projekcyjnym ? laterna magica ? rzutującym obraz ze szklanych przeźroczy.

WYSTAWĘ DO 15 CZERWCA MOŻNA ZOBACZYĆ W DOMU JAKUBA B?HME.

Warsztaty animacji są realizowane dzięki wsparciu projektu Akademii Orange i środkom własnym. LO im. Braci Śniadeckich znalazło się wśród czterech szkół w Polsce, które otrzymały dofinansowanie.

Celem programu grantowego Akademia Orange, edukacyjnego programu grantowego dla organizacji zajmujących się edukacją kulturalną jest promowanie nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży poprzez wspieranie innowacyjnych projektów edukacyjnych, które w nowatorski i atrakcyjny sposób zachęcają do zdobywania wiedzy oraz uczestnictwa w kulturze.
Akademia Orange wspiera oryginalne inicjatywy edukacyjno-kulturalne, by rozbudzić potencjał młodych ludzi z różnorodnych środowisk i włączyć ich do aktywnego uczestniczenia w kulturze. Promuje otwartość, wykorzystanie nowych technologii, budowanie partnerstw i czerpanie z nowoczesnych form edukacji.

VI edycja programu została objęta Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.

Partnerami merytorycznymi LO im. Braci Śniadeckich są:

Monika Kuczyniecka – warsztaty animacji poklatkowej

Mariusz Laudański ze Stowarzyszenia Fotograficznego CAMERA z Bolesławca – warsztaty fotografii otworkowej

Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu ? Kino POZA NOVA

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

ZINFO.PL – portal informacyjny ? patron medialny

PROJEKT OBSCURNA ANIMACJA JEST REALIZOWANY W RAMACH PROGRAMU FUNDACJI ORANGE


drezno i otworki 047
drezno i otworki 026

drezno i otworki 010

drezno i otworki 024

plakat na fotogr.otw.