Herb szkoły

Jesteśmy nowi!

Projekt Wir Jsme Nowi – Jesteśmy nowi, to nowa platforma Teatru Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau, która chce dla Was, a jeszcze bardziej z Wami odkurzyć muzykę klasyczną i przetrzeć dla niej nowy szlak. Uczestnicy projektu są świadkami interaktywnych koncertów, w trakcie których stara i młoda muzyka rozbrzmiewa w ciekawych i często niepopularnych miejscach w Görlitz-Zgorzelcu. W ramach różnorodnych warsztatów uczestnicy poznają tajniki organizacji koncertu i zarządzania projektem, wcielają się w rolę blogera i vlogera, kręcą krótkie filmy i reportaże oraz oczywiście sami tworzą muzykę – przy udziale instrumentów prawdziwych, wykonanych własnoręcznie, cyfrowych, a także używając… smartfonów!

W dniach 12-15.11.2019 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Barbary Rutkowskiej i p. Agnieszki Hładyszewskiej mieli okazję po raz drugi uczestniczyć w warsztatach twórczych z elementami kompozycji we współpracy z teatrem w Görlitz. Warsztaty były drugą częścią projektu, którego początek miał miejsce w naszej szkole w czerwcu 2019 r.

Podczas warsztatów młodzież z naszej szkoły została podzielona na dwie grupy. Jedna z nich tworzyła muzykę pod film, który został nakręcony w 2015 roku z okazji 70-lecia szkoły, zaś druga pracowała nad ścieżką dźwiękową do przedstawienia wykonywanego na żywo przez aktorkę Katarinę Klinger. Grupy nie zostały oczywiście pozostawione same sobie. Pierwszą grupą zajęli się znani niemieccy DJ-e, z którymi młodzież spotkała się już wcześniej – Volodymyr Antoniv i Sjoerd van der Sanden Jozak. Druga grupa ciężko pracowała pod pieczą pięciu muzyków z orkiestry filharmonii w Görlitz. Chętni uczniowie przełamali bariery względem improwizacji, poznali nowe brzmienia. Weszli na nowy wymiar wykonywania muzyki.

Po trzech dniach ciężkiej pracy, w piątek odbył się koncert w auli naszej szkoły. Uczestnicy z muzykami zaprezentowali efekty swojej pracy. Nasi uczniowie wykonali kawał dobrej roboty, o której owocach przekonała się dyrekcja, jak i nauczyciele. Szlifowali język, umiejętności grania na instrumentach i uczyli się pracować w grupie. Chociaż projekt kończy się razem z końcem tego roku kalendarzowego, mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia taka inicjatywa ze strony Teatru Geharta-Hauptmanna w Görlitz.

 IMG-20191127-WA0000[1]
DSC06638
DSC06641
DSC06648
DSC06663
DSC06667
DSC06676
DSC06680
DSC06684
DSC06689
DSC06697
DSC06704
DSC06701