Herb szkoły

MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY MŁODZIEŻOWE

IMG_3137IMG_3128

IMG_3137

Początek lipca? a nasi uczniowie na zajęciach. Koniecznie należy dodać, że owe zajęcia były bardzo ciekawe. W dniach od 6 do 13 lipca grupy młodzieży z naszego Liceum i Gimnazjum  nr 1 w Zgorzelcu, uczestniczyły w warsztatach historycznych w Krzyżowej k/Świdnicy.

Obok polskich uczniów w zajęciach brali udział ich rówieśnicy z Niemiec i W. Brytanii.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Biuro Koordynacyjne Saksońskiej Agencji Oświatowej w Goerlitz w ramach projektu EWT ?Działalność obywateli na rzecz wolności. Odwaga cywilna  w warunkach dyktatury. Saksonia i Dolny Śląsk w latach 1945-1989?.

Najważniejszym celem warsztatów było wspólne poznawanie historii polskiego osadnictwa na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej.

Tegoroczne spotkanie było już trzecim w ramach współpracy między szkołami ze Zgorzelca, Saksonii i Wielkiej Brytanii. Dwa lata temu byliśmy w Colditz (Saksonia), a rok temu w Cosford (W. Brytania).

Podczas warsztatów historycznych, prowadzonych przez naukowców, pracowników Biura Koordynacyjnego Saksońskiej Agencji Oświatowej i nauczycieli, uczniowie poznawali dzieje Dolnego Śląska. Odwiedzili Zgorzelec, Świdnicę i Wrocław.

 

IMG_3110

IMG_3128

W naszej szkole odbyło się spotkanie ze świadkami historii ? Panią Nadzieją Łobos i Panem Zbigniewem Bobakiem.

IMG_3118

Odwiedziliśmy kościół św. Bonifacego, Bulwar Grecki i Nadbrzeże Nyskie oraz cmentarz Bohaterów II Armii Wojska Polskiego.

Podczas wycieczek i spotkań, młodzież spisywała swoje wrażenia i wiadomości oraz fotografowała poznawane miejsca.

Po powrocie do Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży w Krzyżowej i opracowaniu zebranych materiałów, nastąpiła prezentacja prac uczniowskich.

Wspaniałe prace graficzne, spektakl teatralny, wystawa fotograficzna i film ? wszystko to wyrażało emocje i ogromną wiedzę, jaką zdobyli uczestnicy zajęć.

Dodać należy, że wszyscy doskonale się bawili i co najważniejsze porozumiewali. Przełamano bariery językowe. Cieszymy się, że już za rok znów się spotkamy na kolejnych warsztatach historycznych.

IMG_3141