Warning: file_exists(): Unable to find the wrapper "https" - did you forget to enable it when you configured PHP? in /home2/loo/domains/lo.zgorzelec.org/public_html/wp-content/plugins/stratum/includes/scripts-manager.php on line 133
Herb szkoły

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

W 1989 roku 9 listopada został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem w celu upamiętnienia ofiar pogromu żydowskiego z 1938 r., a także dla sprzeciwu wobec współczesnych form rasizmu i nietolerancji.
9 listopada 2023 r. klasa 3C o profilu humanistycznym udała się na zajęcia w przestrzeni miasta. Lekcja odbyła się przy „kamieniach pamięci” (Stolpersteine), znajdujących się przy ul. Kościuszki 10 w Zgorzelcu. Anna Aftyka opowiedziała o „nocy kryształowej” z 1938 r., przybliżyła historię Nowej Synagogi z Görlitz. Z kolei Jagoda Szwabo zapoznała wszystkich z historią rodziny Goldbergów oraz przyjaźnią Evy Goldberg z Anne Frank. Uczennice i uczniowie zapali też znicz i położyli białe róże.
To był symboliczny znak pamięci o tamtych wydarzeniach i dowód sprzeciwu wobec wszelkiej agresji i nietolerancji na świecie.

Zdjęcia: strona Stolpersteine Görlitz/Zgorzelec i p. Beata Stypczyńska