Herb szkoły

POEZJA JAKO “OCALENIE” Warsztaty i wykład “O poezji Czesława Miłosza”

Dnia 4 czerwca w naszym liceum odbyły się warsztaty i wykład prof. Lecha Giemzy z KUL-u. Tematem była poezja Czesława Miłosza. W zajęciach uczestniczyli: klasy humanistyczne – Ic, IIc, IIIc oraz nasi absolwenci i nasze absolwentki,  którzy poznali edukacyjne materiały profesora jeszcze w czasie pandemii. Młodzieży towarzyszyli  nauczyciele i nauczycielki języka polskiego. 
Spotkanie było częścią projektu “Książka z plecaka”, finansowanego ze środków budżetu państwa “Społeczna odpowiedzialność nauki – popularyzacja nauki” Ministerstwo Edukacji Narodowej i zainicjowane zostało przez redakcję licealnej witryny humanistycznej “Horyzont Wyobraźni”. 
Takie dodatkowe zajęcia stanowiły ważny punkt w edukacji humanistycznej. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia!

„Niesamowity wykład!! Pan profesor bardzo przyjazny, choć taki nieśmiały się zdaje, ale to na plus. Trafiają do mnie bardzo te myśli profesora o humanistyce jako edukacji opartej o dialog. Refleksje o przemijaniu i przyrodzie również przejmujące”.
Igor Zawadzki, tegoroczny maturzysta

„Bardzo inspirujące spotkanie z profesorem akademickim, z którego oprócz wartościowej wiedzy literackiej, wyniosłam ogrom pozytywnej energii i siły do dalszego rozwoju jako osoba wchodząca w dorosłość!”.
Anna Aftyka, klasa 3

„Dr hab. Lech Giemza, profesor KUL-u, nie tylko opowiedział nam ciekawie o twórczości Czesława Miłosza, lecz także w sposób humorystyczny nawiązał do życia prywatnego poety. Profesor przejrzyście i z pasją przekazał nam potrzebną wiedzę na maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Pomimo tego że jestem tegoroczną maturzystką, która ukończyła profil ścisły , zostałam zaproszona do uczestnictwa w tych wykładach, na co bardzo się ucieszyłam, bowiem przygotowując się do matury, sięgałam po nagrywane przez prof. Giemzę materiały. Sama wiele zapamiętałam z tych wykładów i z chęcią sięgnę po poezję Miłosza”.
Julia Słonecka, tegoroczna maturzystka

„Spotkanie z profesorem było bardzo ciekawe. Świetna atmosfera, profesor ma bardzo dobry kontakt z młodymi ludźmi. Wykład był dla mnie małym podsumowaniem poezji Czesława Miłosza. To spotkanie zostanie w mojej pamięci na długo, no i zainteresował mnie Lublin”.
Julia Rachańska, klasa 3

„Wykład z profesorem Lechem Giemzą był dla mnie bardzo wartościowy. Dzięki niemu dowiedziałam się wielu ciekawostek z życia oraz twórczości Czesława Miłosza, oprócz tego mogłam uporządkować sobie wiedzę dotyczącą charakterystycznych cech jego poezji. Sam profesor wykład prowadził w sposób,  dzięki któremu świetnie trafiał on do młodzieży. Mam nadzieję, że to dopiero pierwsze odwiedziny profesora w naszym Liceum, więc liczę na kolejne spotkania w murach naszej szkoły!”.
Jagoda Szwabo, klasa 3

Zdjęcia: Julia  Słonecka, Nikola Tetke, p. Beata Stypczyńska
Film ze spotkania: Oliwer Brzeski, p. Edward Łagowski

RODO