Herb szkoły

Sercem z Ukrainą

W środę 7 grudnia uczestniczyliśmy w przedstawieniu słowno-muzycznym o Ukrainie. Program przygotowali nasi uczniowie i uczennice z Ukrainy, a wsparli ich w tym przedsięwzięciu polscy koledzy i koleżanki. Program prowadziła Ania, która jak większość osób z Ukrainy do Polski przyjechała w marcu. Na początku jej koleżanki Vlada i Angela przedstawiły prezentację multimedialną nawiązującą do historii i teraźniejszości swojej Ojczyzny. Dziewczyny opowiadały o Kijowie, tłumaczyły co znaczą kolory na ukraińskiej fladze, omówiły postać dzisiejszego bohatera Ukrainy – Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Spora część prezentacji poświęcona była kulturze Ukrainy.

Później byliśmy świadkami inscenizacji zwyczajowej scenki ludowej oraz pieśni i tańców wykonywanych przez Mariie, Vlade, Anię, Hiermana, Norberta i
Viktoryie. Stroje w stylu ludowym przygotowały mamy uczniów przybyłych za wschodniej granicy. Mogliśmy również usłyszeć poezję w języku ukraińskim, którą recytowały Daryna oraz Diana. Nie mogło również zabraknąć ukraińskiej muzyki. Uczeń klasy IV Iwan zagrał na akordeonie, a Magda i Julia zagrały na wiolonczeli. Zachwyciła nas także Sara – nasza polska uczennica – wykonaniem pieśni “Modlitwa za Ukrainę”.

Na widowni obecna była Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, społeczność uczniowska. Zaproszonymi gośćmi honorowymi byli przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji, które okazały wsparcie i braterską dłoń podczas organizacji przyjęcia uchodźców z Ukrainy oraz w dalszym ciągu wspierają społeczność ukraińską.

W dowód wdzięczności za udzieloną pomoc uczniowie z Ukrainy wręczyli przybyłym na tę uroczystość gościom pisemne podziękowania oraz symboliczne upominki. Burmistrz Miasta Zgorzelec Pan Rafał Gronicz wręczył wszystkim występującym w programie drobne prezenty. Dyrektor Liceum Pani Dorota Chitruń podziękowała za piękną i wzruszającą uroczystość.

Podczas całego wydarzenia towarzyszyło nam motto:
“Człowiek jest tyle wart, ile może pomóc drugiemu Człowiekowi”

RODO