Herb szkoły

SUKCES AGNIESZKI, KRZYŚKA I PIOTRKA!!!

DSCN2044

Od środy 10 czerwca: AGNIESZKA WERYSZKO (tegoroczna absolwentka), KRZYSZTOF OLEKSYN, PIOTR KOSIOREK z LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu oraz EMIL SMARDZEWSKI z ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu wraz z pracownikiem Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu Panem Bogdanem Walczakiem, gościli we Włocławku na XXIV Finale Turnieju Poezji Śpiewanej w ramach 60 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Do ścisłego finału zakwalifikowały się 24 osoby z całej Polski. Przez cały czwartek finaliści w Centrum Kultury Browar B byli ?maglowani? na warsztatach przez takich fachowców, jak: Elżbieta Zapendowska, Katarzyna Winiarska – profesor śpiewu (specjalista od emisji głosu), Andrzej Głowacki muzyk, reżyser, autor piosenek. To była bardzo ciekawa i cenna lekcja dla młodych, utalentowanych artystów. Marzeniem Krzyśka było zdobycie nagrody publiczności, jako potwierdzenia, że potrafi do niej przemówić swoją osobą. Natomiast Agnieszka w swojej skromności stwierdziła, że dotarcie do finału jest już dla niej ogromnym sukcesem i biorąc pod uwagę ogromną konkurencję nie liczy za bardzo na coś więcej.

W piątek, na sali widowiskowej CK Browar B, odbyły się przesłuchania konkursowe w formie dwóch koncertów. Młodzi artyści swoje interpretacje poezji, podszlifowane świeżo zdobytą na warsztatach wiedzą, musieli zaprezentować przed znakomitym jury, w skład którego wchodzili:
Katarzyna Groniec ? piosenkarka i aktorka,
Teresa Drozda ? dziennikarka muzyczna Polskiego Radia, współprowadząca audycję ?Gitarą i piórem? w programie trzecim Polskiego Radia,
Prof. Lech Śliwnik ? teatrolog, redaktor naczelny ?Sceny?, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie,
Krzysztof Herdzin ? pianista jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent,
Ojciec Wacław Oszajca ? poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Poziom wykonawców był naprawdę wysoki, a różnorodność repertuaru była dodatkową atrakcją dla licznie zgromadzonej widowni. Krzysiu wraz z Piotrkiem, występujący w pierwszym koncercie, jako pierwsi i jedyni zdobyli ogromny aplauz publiczności wykonaniem utworów: ?Niestety trzeba mieć ambicje? Piotra Bukartyka i ?Przyśpiewka byle jaka o europejskości Polaka? Jacka Kaczmarskiego. Agnieszka z Emilem w drugim koncercie kapitalnie rozbawili publiczność utworem ?Sierotka? K.I Gałczyńskiego, a potem przykuli uwagę wszystkich i wprowadzili w podniosły nastrój utworem ?Epitafium dla Sergiusza Jesienina? K.M Sieniawskiego. Po koncertach wykonawcy spotkali się z jurorami na ogólnym podsumowaniu przeglądu wysłuchując uwag i wskazówek na dalszą drogę rozwoju artystycznego. Potem zostało już tylko oczekiwać na werdykt, kto z nich zostanie laureatem i zaśpiewa w Koncercie Galowym. Radość była wielka, jak okazało się, że Zgorzelec wystąpi w nim, w komplecie! Koncert Galowy nazwany ?Dobrym Koncertem? rozpoczął się w sobotę 13 czerwca o godz. 21.00 na dziedzińcu CK Browar B. Zgromadził bardzo liczną widownię, która przyszła posłuchać tych najlepszych z najlepszych. Koncert został wyreżyserowany przez Andrzeja Głowackiego i stanowił prawdziwy majstersztyk. Artyści, jak sami podkreślali, mogli się poczuć prawdziwymi gwiazdami w świetle jupiterów, grze świateł i cieni. Dopiero po wysłuchaniu wszystkich laureatów Pan Andrzej Zdziarski, wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej, odczytał protokół jury i mogliśmy się dowiedzieć, jak konkretnie wypadli nasi uczniowie. Agnieszka otrzymała wyróżnienie, a Krzyśka marzenie się spełniło, gdyż otrzymał nagrodę publiczności, czyli dla artysty chyba to, co najcenniejsze. Do tego zostały ufundowane również nagrody pieniężne. Na podkreślenie zasługuje jeden fakt z tego wydarzenia. Kilku wykonawców przyjechało z podkładami muzycznymi, co na tym etapie jest pewnym minusem, bo jednak akompaniament na żywo jest poważnym atutem. NEmil Smardzewski wspaniałomyślnie zaproponował trzem uczestniczkom pomoc akompaniując im. Poświęcając swój wolny czas, którego nie było za wiele, uczył się i ćwiczył z nimi te utwory. W końcowym efekcie tylko jedna wykonawczyni zdecydowała się wystąpić przy jego akompaniamencie i co najważniejsze dostała się do ścisłego grona laureatów. Jak sama podkreślała w dużej mierze zawdzięcza to Emilowi. Inni pianiści zachęceni przykładem Emila również postanowili zaoferować swoją pomoc tym wykonawcom, którzy śpiewali do podkładów muzycznych. Nasza młodzież od samego początku budowała tam atmosferę przyjaznej i serdecznej współpracy a nie zaciekłej rywalizacji. W opinii tych, którzy byli uczestnikami poprzednich finałów, atmosfera tego była wyjątkowa. Podróż, udział i pobyt młodzieży w tych finałach został sfinansowany przez Starostę Zgorzeleckiego.

GRATULUJEMY I BARDZO SIĘ CIESZYMY!!!

ŹRÓDŁO: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

11251735_431183450376246_1899255789729990101_n

 

11393100_431219643705960_7727834103460259719_n