Herb szkoły

Szlakiem europejskich stolic, czyli licealna wycieczka do Wiednia i Pragi

W dniach od 5 do 7 października uczennice i uczniowie klas 3A i 3C uczestniczyli w wycieczce szkolnej do okazałych stolic Austrii i Czech. Spędzili dwa dni w Wiedniu, poznając liczne atrakcje turystyczne tego położonego nad Dunajem miasta. Młodzież zobaczyła m. in. wiedeńskie dzieło architektury mieszkalnej, w postaci udekorowanego oknami o różnych kształtach domu Hundertwassera, potężną rezydencję władców Austrii – Hofburg, gdzie dostępne do zwiedzania są komnaty cesarza Franciszka Józefa i jego słynnej żony – cesarzowej Elżbiety, czy gustowne ogrody pałacu Schönbrunn. Patriotycznym elementem wycieczki była wizyta na wiedeńskim wzgórzu – Kahlenberg. To tu bowiem w 1683r. król Jan III Sobieski dowodził wojskami polsko – habsburskimi i pokonał armię Imperium Osmańskiego. Dziś znajduje się tutaj niewielkich rozmiarów, prowadzony przez polskich księży, kościół św. Józefa. Licealistki i licealiści mieli okazję zobaczyć także wiedeński Belweder, ogromną galerię sztuki. Podziwiali tu głównie dzieła mistrzów ekspresjonizmu – Egona Schiele i Oskara Kokoschki oraz secesyjne płótna Gustava Klimta. Uwagę wielu skupił ,,Pocałunek”, który znajduje się na wiedeńskich pocztówkach, magnesach, czy innych pamiątkach.

Zwieńczeniem trzydniowej wycieczki była czeska Praga. Wszyscy udali się pod klasztor na Strahovie, skąd rozciąga się widok na całe stare miasto, odpoczywali w ogrodach Waldsteina przy siedzibie czeskiego senatu. Obowiązkowym punktem wycieczki do Pragi był oczywiście most Karola, na którym licealistki i licealiści zobaczyć mogli barokowe rzeźby o tematyce sakralnej. Następnie zatrzymali się w dawnej dzielnicy żydowskiej – Josefov, a przechadzając się praskimi ulicami trafili na kontrowersyjne rzeźby Davida Černego. Pobyt w czeskiej stolicy zakończony był spacerem po Rynku Staromiejskim.

Podczas tej bogatej w historię, sztukę, a także zabytkową i ciekawą architekturę wycieczki opiekę nad nami sprawowały nauczycielki – p. Beata Stypczyńska, p. Sylwia Wojciechowska oraz p. Magdalena Siemaszko, za co serdecznie dziękujemy!

tekst: Igor Zawadzki, klasa III c
zdjęcia: nasza pasjonatka fotografii – Julia Słonecka (klasa III a), Nikola Tetke (klasa III a) i p. Beata Stypczyńska

RODO