Herb szkoły

Wartościowe lekcje i spotkania – Doceńmy region, w którym żyjemy!

Dnia 26 maja 2021 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji na temat domów przysłupowych, prowadzonej przez panią Elżbietę Lech-Gotthardt. Pasjonatka wyróżniającej Dolny Śląsk drewnianej architektury nakreśliła zainteresowanym uczniom z naszego liceum, na czym polega konstrukcja domów przysłupowych oraz opowiedziała historię Zagrody Kołodzieja, którą mieliśmy okazję dokładnie obejrzeć. Niemal dwustuletni dom kołodzieja został przeniesiony z Wigancic Żytawskich do Zgorzelca w roku 2005 z inicjatywy pani Elżbiety, która stała się prekursorem takich przedsięwzięć. Co imponujące, dom składa się z 520 elementów, a mimo to translokacja zajęła jedynie miesiąc. W Zagrodzie znajdują się tablice poświęcone rodzinom zamieszkującym ją w poprzednich latach.

Na Trójstyku znajduje się aż 20000 domów przysłupowych, a działające w regionie Stowarzyszenie ratuje obiekty i pomaga wielu właścicielom. Domy te są wielkim atutem Dolnego Śląska, nie zawsze przez nas docenianym.
30 maja odbędzie się Dzień Otwarty Domów Przysłupowych, wszyscy będą mieli możliwość wejść i posłuchać historii dotyczącej ich przeszłości oraz usłyszeć o możliwości wprowadzenia modyfikacji w tradycji.

Chętnych do wzięcia udziału w projekcie dotyczącym naszego regionu prosimy o zgłaszanie się do p. Beaty Stypczyńskiej lub do p. Anety Błaszkiewicz. Zachęcamy również do polubienia grupy DOMY PRZYSŁUPOWE na Facebooku, na której można znaleźć więcej ciekawych informacji o starej i nowej architekturze.

Przed nami następny rok szkolny i ciekawe wyzwania regionalne! Krok pierwszy, czyli spotkanie z p. Elżbietą Lech-Gotthard zrobiony, następny to Dzień Otwartych Domów Przysłupowych. Będą kolejne, dlatego dołączcie do nas!

Aleksandra Mielewczyk, klasa II f