Herb szkoły

WIEDZA DOCENIONA PRZEZ BURMISTRZA MIASTA ZGORZELEC

 KONKURS

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu pod patronatem Burmistrza Miasta Zgorzelca pana Rafała Gronicza wraz z współorganizatorami jak co roku zorganizował dwa Powiatowe Konkursy wiedzy o HIV/AIDS  na poziomie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dzięki hojności Burmistrza Miasta  Zgorzelec ranga Konkursu wzrosła, co przełożyło się na liczbę szkół chętnych do wzięcia udziału w Konkursie. W Konkursach uczestniczyło 11 Gimnazjów i 5 szkół Ponadgimnazjalnych z powiatu zgorzeleckiego.

DSCF1168

Liczba zakażeń HIV w Polsce systematycznie wzrasta. Od 1985 r. do końca sierpnia 2013 r. wykryto w Polsce 17 084 zakażeń HIV, jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób. Każda osoba żyjąca z HIV, która nie wie, że jest zakażona może nieświadomie zakażać innych. Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń.

Wiedza startujących w konkursie jest zdecydowanie wyższa  niż przeciętnego ucznia w ich wieku.

Nie wynaleziono jeszcze leku, który całkowicie wyeliminuje HIV  Od kilku lat dzięki nowoczesnej terapii antywirusowej, AIDS do tej pory uważana za śmiertelną stała się chorobą przewlekłą. Najważniejszym celem Konkursów jest promocja profilaktyki i wczesnej diagnostyki ponieważ epidemia HIV w Polsce nie została opanowana.

W konkursie wiedzy o HIV/AIDS na poziomie gimnazjów pierwsze i drugie  miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Węglińcu-Angelika Bednarczuk i Patrycja Medyńska. Trzecie finałowe miejsce otrzymała liderka poprzednich Konkursów Julia Karska z Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego w Zgorzelcu. Ponadto przyznano pięć wyróżnień, które otrzymali: Oliwia Kędzierewicz z Gimnazjum Nr 3 w Zgorzelcu, Katarzyna Pełka z Gimnazjum w Ruszowie, Patrycja Kulesza i Natalia Dziedzic z Gimnazjum w Zawidowie oraz Oskar Adamski z Gimnazjum Nr 2 w Bogatyni. Gratulujemy finalistom i uczestnikom Konkursu i życzymy sukcesów w nauce.

Powiatowy Konkurs wiedzy o HIV/AIDS na poziomie szkół Ponadgimnazjalnych został zorganizowany w Restauracji ?Placebo? w Zgorzelcu. Zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Miasta Zgorzelec pani Jolanta Ptak, sekretarz Urzędu Miasta i pan Andrzej Pałys, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych oraz pan Artur Biliński, starosta Zgorzelecki, i Monika Święcicka-Kozakiewicz, rzecznik prasowy .

Uczestnicy Konkursu nie mieli łatwego zadania, gdyż testy były na bardzo wysokim poziomie i trzeba było mieć wiedzę, która przełoży się na sukces. Na 38 możliwych do zdobycia punktów I miejsce i 31 punktów uzyskała Michalina Czekałowska z Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu, która w nagrodę otrzymała tablet i książkę.

DSCF1211

 

Drugą nagrodę wywalczyła Aleksandra Bednarczuk z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu i w nagrodę otrzymała cyfrowy aparat fotograficzny. Trzecią nagrodę otrzymała Emilia Nowiczuk z Liceum Ogólnokształcącego w Bogatyni i w nagrodę otrzymała dysk zewnętrzny. Komisja Konkursu postanowiła że zostanie przyznana czwarta nagroda, którą zdobyła Weronika Szałas z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zgorzelcu, która także otrzymała dysk zewnętrzny. Ponadto przyznano 4 wyróżnienia dla : Radosława Skóry, Agnieszki Szałas, Jarosława Paduch oraz Noemi Dymarskiej. Pozostali uczestnicy otrzymali upominki w postaci pamięci zewnętrznej lub słuchawek.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu dziękuje bardzo Burmistrzowi Miasta Zgorzelec za patronat i sponsoring obu konkursów, pani Marzenie Dygas ? Glapińskiej  i jej uczniom za wystawienie spektaklu teatralnego pt. “Czerwony Kapturek ? życie to nie bajka” oraz współorganizatorom: Gimnazjum w Węglińcu i Zespołowi  Szkół Ponadgimnazjalnych w Zgorzelcu za trud włożony w organizację, przygotowanie  konkursów i nagrody.