Z lutownicą po wiedzę – uczniowskie klucze telegraficzne

Jak już wcześniej informowaliśmy nasza szkoła wzięła udział w programie „Klucz do Kosmosu”, który jest częścią ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla misji IGNIS. Projekt został stworzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną oraz Europejską Agencję Kosmiczną

Celem inicjatywy jest rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, technologią oraz sektorem kosmicznym wśród uczniów szkół w całej Polsce.

Przez cały styczeń 15 uczniów naszej szkoły aktywnie uczestniczyło w zajęciach projektowych. W ramach otrzymanych zestawów edukacyjnych uczniowie samodzielnie budowali klucze telegraficzne – urządzenia służące do nadawania sygnałów alfabetem Morse’a.

Podczas pracy uczniowie:

  • poznali zasadę działania prostych obwodów elektrycznych,
  • uczyli się montażu elementów elektronicznych,
  • ćwiczyli precyzję i cierpliwość,
  • poznali historię i znaczenie alfabetu Morse’a w komunikacji, również w kontekście łączności kosmicznej.

Zajęcia miały charakter praktyczny – każdy uczestnik mógł własnoręcznie złożyć urządzenie i przetestować jego działanie.

Projekt ma swoją dalszą kontynuację. Uczniowie, korzystając z własnoręcznie zbudowanych kluczy telegraficznych, uczą się nadawać i odbierać sygnały alfabetem Morse’a.

Dzięki temu teoria łączy się z praktyką – od konstrukcji urządzenia po realne wykorzystanie go w działaniu.

Udział w programie „Klucz do Kosmosu” jest dla naszych uczniów nie tylko okazją do zdobycia nowych umiejętności technicznych, ale także inspiracją do zgłębiania wiedzy o misjach kosmicznych i nowoczesnych technologiach wykorzystywanych w komunikacji.

Projekt pokazuje, że nauka może być fascynującą przygodą, a nawet proste urządzenie, takie jak klucz telegraficzny, może stać się symbolicznym „kluczem” otwierającym drzwi do świata kosmosu.

RODO