Herb szkoły

Coś dla ducha i ciała !

Czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia kojarzy się w naszej szkole z wyjazdami  do Drezna na najstarszy w Niemczech  rynek świąteczny – Striezelmarkt. Tradycja tego jarmarku sięga 1434 roku, a jego nazwa pochodzi od słowa strucla – Striezel, tradycyjnego ciasta świątecznego z bakaliami. Symbolami rynku są  14 metrowa piramida i drewniany świecznik w kształcie łuku ozdobiony figurami górników, kolędników, dziadka do orzechów i innych postaci (łuk pochodzi z rejonu górniczego Rudaw, gór leżących na południowy-wschód od Drezna).  W powietrzu nad rynkiem unoszą się zapachy drezdeńskiej strucli, pierników, pieczonych kiełbasek,  grzanego wina (wersja uczniowska- Kinderpunsch), orzeszków w karmelu i innych smakołyków.

W tym roku do Drezna udały się dwie grupy: 5 grudnia klasy 1D i 1H, a  6 grudnia klasy 1AC i 2B.

W programie wycieczki  klasy o profilu biologiczno-chemicznym nie zabrakło  elementu dydaktycznego  –  muzeum higieny z ciekawymi wystawami  od poczęcia  do śmierci oraz interaktywnymi ćwiczeniami. Obowiązkowym punktem w Dreźnie jest za każdym razem spacer po promenadzie widokowej – Tarasy Brühla i tarasy Zwingera.

Druga grupa zwiedziła Miśnieńską Manufakturę Porcelany,  stare miasto w Miśni,  po czym również udała się do Drezna na jarmark.

Dla wielu z uczniów wizyta w leżącym zaledwie 100 km od Zgorzelca Dreźnie była pierwszą okazją do zwiedzenia miasta. W okresie świątecznym  okazała się dodatkowo cenna dając sposobność do poznania zwyczajów adwentowych naszych zachodnich sąsiadów.

To jeszcze nie koniec świątecznych wyjazdów.

7 grudnia grupa uczniów zainteresowana teatrem obejrzała w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu spektakl pod tytułem Czarnoksiężnik z Krainy Oz, a wcześniej oczywiście spacerowała i łasuchowała po wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. Coś dla ducha i ciała !

Uczniom gratulujemy otwartości na nowe, estetyczno-kulinarne doznania, a opiekunom dziękujemy za organizację wycieczek.

 

IMAG1804

IMAG1824

IMAG1849

IMAG1856

IMAG1864

IMAG1874

IMAG1875

IMAG1877

IMAG1885

IMAG1889

IMAG1891

IMG-20191218-WA0003

IMG-20191218-WA0004

 

RODO