Herb szkoły

Igor Radecki finalistą Konkursu “I Know America”

Ponad 1000 uczestników z całej Polski, średnio 170 dni szukania, czytania, pisania, notowania, filmowania i ćwiczenia przed lustrem. To w skrócie I Know America, konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich, który od 18 lat organizuje Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki i Amerykańską Izbą Handlową. Konkurs dzieli się na trzy etapy.

Etap I –uczestnicy wypełniają test jednokrotnego wyboru. Składa się on z 30 pytań w języku polskim i 30 pytań w języku angielskim. Zagadnienia obejmują takie dziedziny, jak kultura, popkultura, historia, amerykański system polityczny, bieżąca sytuacja społeczno-gospodarcza, stosunki polsko-amerykańskie, system edukacji, geografia, “słynne cytaty” czy sport.
60 uczestników pierwszego etapu z największą liczbą punktów, przechodzi dalej.

Etap II – zadaniem 60 uczestników jest napisanie esejów w języku polskim na jeden z 15 tematów. Do etapu III przechodzi 15 autorów najlepszych prac.

Etap III, czyli finał – 15 uczestników wyłonionych w etapie II nagrywa i przesyła filmy, w których wypowiadają się na jeden z trzech ogłoszonych wcześniej tematów. W tym czasie uczestnicy przygotowują się też do egzaminu ustnego na podstawie przygotowanej puli zagadnień. Piętnastka finalistów rozmawia z komisją złożoną z recenzentów esejów oraz przedstawicieli Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki i Fundacji Wspomagania Wsi.

Dlaczego co roku tyle osób poświęca prawie połowę roku na intensywnym poszerzaniu wiedzy o Stanach Zjednoczonych? Otóż jest o co powalczyć, do wygrania są: indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, miesięcznym staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie (stażysta dostaje też nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł na dofinansowanie kosztów utrzymania w Warszawie) oraz trzydniowe spotkanie laureatów w Warszawie (w programie między innymi: spotkanie z dyplomatami amerykańskimi pracującymi w Warszawie, wizyta w szkole amerykańskiej i rozrywki kulturalne).

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń naszego Liceum Igor Radecki z klasy 2E został tegorocznym finalistą konkursu.

Serdecznie gratulujemy !