Herb szkoły

Kiedy czujesz, że ludzie Cię oceniają… kolejna inspiracja z rozmów z Wami

Będziesz się bać opinii innych na swój temat, dopóki nie zobaczysz, że nie ma ona żadnego znaczenia. Wtedy skupisz się na tym, co masz do zrobienia i będziesz wolny.”

Dr M. Grzesiak.

Dzisiejszy temat został zainspirowany rozmowami z Wami. Temat lęku przed byciem ocenianym przez rówieśników poruszany jest bardzo często w gabinecie pedagoga. Lęk przed oceną często powstrzymuje Was przed wchodzeniem w interakcje rówieśnicze, tak ważne szczególnie podczas nauki online, kiedy odcięci jesteście od codziennych spotkań w szkole i rozmów.

Co warto wiedzieć o osobach wypowiadających negatywne opinie o tobie i co sprawia, że tak wiele emocji cię to kosztuje?

Większość z nas nosi w sobie przeświadczenie o własnej niepełnowartościowości. Im silniejsze jest to przeświadczenie, tym bardziej utrudnia to nam życie, gdyż pozbawia nas to wiary w siebie i wiary we własne siły. Wtedy bardzo ważne jest dla nas, to co o nas myślą inni.

Pamiętaj, że tylko osoba o niskim poczuciu własnej wartości ma potrzebę protekcjonalnego lub sarkastycznego traktowania innych. Poprzez umniejszanie innych dowartościowuje siebie. To ona ma problem, nie ty. Jeśli jesteśmy pewni siebie, to nie będziemy opryskliwi, złośliwi czy nieuprzejmi. Nie potrzebujemy tego. Jeśli jesteśmy OK, to możemy sobie pozwolić na wyrozumiałość wobec innych ludzi i tolerowanie ich niedostatków.

Obmawiając innych lub ich poniżając, w rzeczywistości osoby te rozmawiają z trudną do zaakceptowania częścią samego siebie.

WAŻNE JEST, ABYŚMY NAUCZYLI SIĘ ODDZIELAĆ SPRAWY NAS DOTYCZĄCE OD CUDZYCH PROBLEMÓW.

Jeśli jednak źle myślisz o sobie, to gotowy jesteś „kupić” lekceważenie ze strony innych osób, co jeszcze bardziej nadwyręża twoją pewność siebie. To, co usłyszałeś mogło po prostu trafić w jakieś twoje negatywne przeświadczenie o samym sobie. Zadaj sobie w takiej sytuacji pytanie, jakie negatywne przekonanie pod tym się kryje. Zamiast tracić energię na oburzanie się na innych, co tak naprawdę nic nie da, skup się na twórczym myśleniu. Wyizoluj negatywne przekonania, które zagościły w twojej głowie na własny temat i zastąp je nowo zbudowanymi przekonaniami pozytywnymi. Nikt nie zna ciebie tak dobrze, jak ty sam. Odwołuj się do wcześniejszych własnych dokonań, w których stanąłeś na wysokości zadania. Rozmawiaj z ludźmi życzliwymi i ich słowa zapamiętuj.

Pamiętaj, że nie masz wpływu na to, co mówią inne osoby, ale masz wpływ na to, jak te informacje potraktujesz. Czy pozwolisz im odejść, czy przyjmiesz je do siebie i będziesz „pielęgnował” w swojej głowie. Wybór należy do ciebie 🙂

pedagog szkolny
Marta Łyczkowska