Herb szkoły

Lanterna Futuri – Prawdziwe życie to spotkania

W połowie września 2018 r. rozpoczął funkcjonowanie nowy projekt edukacyjny Lanterna Futuri, projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Hillerische Villa, którego  założeniem jest znalezienie przestrzeni na międzyludzkie spotkania na Trójstyku granic oraz związany z nimi dialog ludzi żyjących we wspólnym regionie, zmiana perspektyw i wymiana doświadczeń.

Od 16 do 22 września uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy (dokładnie klasa 1b wraz z wychowawcą i jednocześnie koordynatorką projektu panią Agnieszką Hładyszewską) uczestniczyli w warsztatach muzycznych i fotograficznych w iQLANDII w Libercu. Nasza młodzież wraz z uczniami z zaprzyjaźnionych szkół z Czeskiej Lipy i Ebersbach (Niemcy) przez cały tydzień pracowała pod mottem „Człowiek i technologia”. Czeskie Centrum Nauki iQLANDIA udostępniło nam swoje laboratoria i wszystkie wystawy, które były dla nas inspiracją do tworzenia muzyki i robienia zdjęć. Uczniowie mogli samodzielnie komponować od podstaw własne utwory, nauczyć się grać na instrumentach i pisać teksty piosenek. Co ważniejsze zajęcia odbywały się w trzech językach, więc przy okazji mogliśmy, łamiąc barierę językową, poćwiczyć komunikację, co podnosi rangę projektu.  Druga grupa miała warsztaty fotograficzne, gdzie można było posiąść tajniki wiedzy prawdziwego fotografowania. W piątek odbył się występ naszych międzynarodowych zespołów i pokaz prac fotograficznych, a na koniec wspólne party.

W ciągu tygodnia, po owocnej pracy,  mogliśmy się odprężyć na basenie w Babilonie, albo pograć w kręgle i Lasergame. Nie obyło się również bez zwiedzania Liberca, gdzie akurat nagrywano najnowszego Spiderman’a.

Równolegle z naszymi zajęciami w Libercu odbywały się  warsztaty teatralne, filmowe i sztuka akcji w Großhennersdorfie. Naturalnie wszystko pod okiem profesjonalistów.

Niestety tydzień minął bardzo szybko i musieliśmy wrócić do szkoły, gdzie teraz trzeba nadrobić zaległości. Mamy nadzieję, ze nauczyciele przymkną oko i dadzą nam kilka dni na naukę.

Za rok kolejne warsztaty, do których już dzisiaj was zachęcam. Bliższe informacje u pani A. Hładyszewskiej.

 

IMG_4029

IMG_4051

IMG_4059

IMG_4070

IMG_4141

IMG_4083

IMG_4107

IMG_4108

IMG_4111

IMG_4112

IMG_4119

 

RODO