Herb szkoły

Legenda Wileńskiej Konspiracji

W Miejskim Domu Kultury 7 listopada 2016 r. odbyła się emisja filmu o charakterze dokumentu pt. ?Legenda Wileńskiej Konspiracji?. Film w reżyserii Bronisława Bubiaka obejrzała młodzież szkół ponadgimnazjalnych w tym klasa 2C z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu w ramach edukacji filmowej pod opieką p. Beaty Stypczyńskiej.

Organizatorami spotkania było Zrzeszenie Weteranów Działań Poza Granicami Państwa reprezentowane przez p. Ryszarda Woźniaka, który wspierany był przez p. Andrzeja Anyszkiewicza i p. Kazimierza Ozgę, a honorowym gościem była p. Wanda Kiałka, żona zmarłego bohatera wileńskiej konspiracji oraz główna postać filmu.

Akcja dokumentu rozgrywała się w okolicach Wilna w okresie II wojny światowej, gdzie młodzi ludzie pod dowództwem Aleksandra Krzyżanowskiego oraz Stanisława Kiałki tworzyli pion wojskowy Polskiego Państwa Podziemnego. Film opowiadał o heroizmie, trudach i niebezpieczeństwie konspiracyjnej walki o wolność ukochanej ojczyzny.

Film miał za zadanie nie tylko przybliżyć nam najtragiczniejszy okres historii naszego państwa, ale zwrócić uwagę na niesprawiedliwie pomijaną postać Stanisława Kiałki o pamięć, którego walczy żona p. Wanda Kiałka, uczestnicząc w spotkaniach z młodymi ludźmi.

Ukazana historia długo pozostanie w naszej pamięci, a dzięki seansowi Dorota i Ola mogły przeprowadzić wywiad z p. Wandą Kiałką ? kobietą również walczącą w czasie II wojny światowej w grupie wojskowej ?Kozy?.

received_1053973788035149