Herb szkoły

Litteris et Artibus – Literaturze i Sztuce

27 października grupa młodzieży z kl. IIc i IIIc uczestniczyła w wernisażu wystawy 200 lat Ossolineum. Litteris et Artibus. Zakład Narodowy im. Ossolińskich (1817-2017). Wystawa , przygotowana w formie pięknie opracowanych plansz, ma na celu zaprezentowanie  historii i współczesności Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – wielkiego dzieła, podjętego przez hr. Maksymiliana Ossolińskiego w 1817 r. dla ratowania kultury narodu, który w wyniku rozbiorów utracił swoje państwo. Dzieło to przetrwało przez 200 lat i wciąż trwa. W historię Ossolineum wprowadził uczestników wernisażu kurator wystawy, dr Łukasz  Koniarek.  Przedstawił on dzieje  Zakładu przez dokonania  ludzi z nim związanych  – głównie jego założycieli, a następnie dyrektorów. Wszyscy oni pozostali wierni idei fundacji, którą było ocalenie polskiej kultury poprzez gromadzenie i opiekę nad jej wytworami. Zakończył konkluzją, że ostatnio mówi się wiele o patriotyzmie, wymieniając jako patriotów głównie ludzi walki, a zapomina się o skromnych bibliotekarzach, którzy tak cicho, ale często z narażaniem życia,  bronili dorobku kulturowego swej Ojczyzny.

Uczestnicy wernisażu mieli następnie okazję dokładnego przyjrzenia się wystawie poświęconej Ossolineum i – w sąsiednim pomieszczeniu – pięknej wystawie Justyny Polakowskiej Biblioteka miejsce tajemnicy. Tajemnicze zdjęcia wnętrz bibliotecznych rozświetlają promienie światła , a każdej tablicy towarzyszy cytat z dzieła literackiego, opisujący bibliotekę widzianą oczami jego autora.

Nasza młodzież, jako jedyna, uczestniczyła w wernisażu dzięki zaproszeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu, którą łączy wieloletnia współpraca z biblioteką szkolną LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.

Dziękujemy za to wyróżnienie i ciekawą lekcję historii polskiej kultury.

 

autor tekstu: M.I. Szeliga

DSC02023

DSC02029

DSC02038

DSC02047

 

DSC02053