Herb szkoły

Magia fizyki

“Cyrk Fizyczny” – takie hasło nosiła wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie dwóch klas pierwszych z naszego liceum. Klasa IA wraz z klasą IB dnia 22 listopada wyruszyły w stronę Wrocławia w celu doświadczenia “magii fizyki” na własne oczy. W ciekawej podróży towarzyszyli im nauczyciele matematyki i fizyki.

Pierwszym punktem wycieczki Licealistów był Rynek Wrocławski oraz okoliczne miejsca turystyczne, w których nasi uczniowie dzielnie testowali różne ciekawostki ze świata fizyki. Pomimo tego, iż owe doświadczenia budziły w licealistach niemałe zdziwienie, były one jedynie przedsmakiem tego, co czekało na nich tuż w kolejnych częściach wyprawy.

Następnym – jak i najważniejszym – punktem wycieczki był zaszczyt uczestniczenia w praktycznych wykładach połączonych z ćwiczeniami pt: “Cyrk Fizyczny.” To właśnie tam, razem z doktorem Bartoszem Strzelczykiem i magistrem Arturem Rokosą (pracownikami Uniwersytetu Wrocławskiego), uczniowie mogli uczestniczyć w wielu eksperymentach, o których dotychczas nie mieli pojęcia. Zaprezentowane doświadczenia dotyczyły między innymi: termodynamiki, światła spolaryzowanego i niespolaryzowanego, elektrostatyki, fal dźwiękowych i drgań. Bardzo ciekawe okazały się różnorodne wahadła. Wisienką na torcie były doświadczenia z ciekłym azotem oraz zabawki fizyczne. Specjaliści z Wrocławia niesamowicie zafascynowali uczniów swoją szeroką wiedzą, którą podzielili się z naszymi pierwszakami, wzbogacając ich umysły o dawki użytecznych wiadomości.

Zwieńczeniem jednodniowego wypadu okazała się możliwość obejrzenia corocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Licealiści skosztowali tam sezonowych, ciepłych posiłków, które wzmocniły ich przed podróżą w stronę domu.

,,Cyrk Fizyczny” okazał się być naprawdę wzbogacającym oraz mądrym doświadczeniem chociaż sama nazwa początkowo na to nie wskazywała.

RODO