Herb szkoły

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

W 1989 r. 9 listopada został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem w celu upamiętnienia ofiar pogromu żydowskiego z 1938r., a także dla wyrażenia sprzeciwu wobec współczesnych form rasizmu i nietolerancji.
9 listopada klasa III C, reprezentując społeczność liceum, pod opieką wychowawczyni, udała się na miejsce kamieni pamięci rodziny Heleny, Maksa i Ewy Goldberg, zamieszkującej niegdyś kamienicę przy ulicy Kościuszki 10 w Zgorzelcu. Uczeń – Franciszek Kałas, przybliżył przebieg “nocy kryształowej” w III Rzeszy, przypomniał historię podpalenia Nowej Synagogi w Goerlitz, opowiedział ze szczegółami przedwojenne historie żydowskich rodzin. Z kolei od p. Beaty Stypczyńskiej usłyszeliśmy o Evie Goldberg i jej przyjaźni z Anne Frank, a także pisarce Mirze Lobe, która jeszcze przed wydarzeniami “nocy kryształowej” doświadczyła antysemityzmu i opuściła miasto.
Uczennice i uczniowie uprzątnęli Stolpersteine, zapalili znicze i położyli trzy róże. To był nasz symboliczny znak pamięci o tamtych wydarzeniach i dowód sprzeciwu wobec wszelkiej agresji i nietolerancji.

Tekst: Patrycja Wójtowicz, klasa IIIC
Zdjęcia: Klaudia Kociemba, p. Beata Stypczyńska
strona Stolperteine Guide Goerlitz/Zgorzelec

RODO