Herb szkoły

Narodowe Święto Niepodległości

Uroczysty Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się 9 listopada 2016 r. Apel przygotowała klasa 1C z wychowawcą p. Rafałem Pozauć i grupą gimnazjalistów z Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego.

Pierwsza część to rys historyczny zapoczątkowany rokiem 1795 i III rozbiorem Polski, następnie trudne dzieje trwające 123 lata zniewolenia i upokorzenia narodu polskiego, którego wyznacznikami były rusyfikacje i germanizacje. Kolejnym elementem ?żywej lekcji historii? był proces samostanowienia narodu polskiego i odbudowa państwa zarówno terytorialna jak i ustrojowa, nierozerwalnie związana z datą 11.11.1918 roku.

Druga część programu to wzruszające scenki przedstawiające grupę młodych ludzi tych dzisiejszych, od których nie wymaga się heroizmu i tych z przeszłości historycznej, dla których patriotyzm oznaczał walkę o język polski, literaturę polską oraz prawo pielęgnowania tradycji i historii własnego narodu. Młodych ludzi po trudnym okresie historycznym oprowadzał Józef Piłsudski (w tej roli wspaniale odnalazła się Małgorzata ? w pełnej charakteryzacji), który jak prawdziwy Twórca Państwa Polskiego tłumaczył młodemu pokoleniu co to znaczy Bóg, Honor, Ojczyzna.

Młodzież ze spotkania z duchem ?wiecznie żywym? Józefa Piłsudskiego otrzymała również wiele wskazówek jak bardzo aktualnych dzisiaj: ?Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości?.

Uzupełnieniem całości spektaklu była scenografia multimedialna, stroje z lat 20-tych XX wieku i oczywiście wspólnie odśpiewane pieśni patriotyczne.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne serdecznie dziękują za zaangażowanie oraz symboliczne upamiętnienie walki o wolność, miłość i szacunek do ojczyzny oraz dumę i radość za zwycięstwa odniesione 11.11.1918 r.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

autor zdjęć: Stanisław Lesicki