Herb szkoły

Niecodzienna lekcja biologii

W ostatnią środę, czyli 28.09.2022 r. klasy o profilu biologiczno-chemicznym mogły wziąć udział w fantastycznych warsztatach anatomicznych, omawiających budowę dwóch narządów: serca i oka. Zajęcia te zostały zorganizowane przez edukatorów IQuest, którzy przyjechali do nas z Wrocławia.

Na początku zajęć każdy zobowiązany był ubrać fartuchy ochronne oraz gumowe rękawiczki. Następnie podzielono nas na trzyosobowe grupy. Każda z grup otrzymała swój stolik, oraz narzędzia preparacyjne, którymi były skalpele oraz szklane bagietki.

Następnie przedstawiono nam multimedialną prezentację z dokładną budową anatomiczną serca. Gdy teoria się skończyła, przeszliśmy do części praktycznej, w której każda z grup otrzymała po jednym świńskim sercu. Uczestnicy dostali polecenie by rozciąć tkankę tak, by można było zobaczyć między innymi zastawki, komory oraz przedsionki. Wszyscy mogli na żywo zobaczyć skomplikowaną budowę tej fascynującej pompy.

Gdy skończyliśmy kroić serce przyszedł czas na omówienie budowy oka. Po wysłuchaniu krótkiej prezentacji przedstawiającej budowę tego narządu wszyscy dostali po jednej gałce ocznej do preparowania. Naszym zadaniem było jej otworzenie i przejrzenie wszystkiego co siedziało w środku.

Po makabrycznym usunięciu soczewki i tęczówki oraz obserwacji wyglądu wewnętrznego patrzałki nasze zajęcia zaczęły zbliżać się ku końcowi.

Zajęcia praktyczne tego rodzaju były super odskocznią od teorii płynącej z podręczników. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z warsztatów. Nie możemy doczekać się kolejnych zajęć.

RODO