Herb szkoły

Pamiętamy i obiecujemy pamiętać zawsze !!!

Rok 2018 jest rokiem Niepodległości, dlatego i w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu odbyły się szczególne uroczystości, które oficjalnie rozpoczął apel 100-lecia Niepodległości, który odbył się 9 listopada. Święto Niepodległości to niezaprzeczalnie najważniejsze wydarzenie dla wszystkich Polaków będące symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, a także wiary i zwycięstwa. Pierwsze obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego odbyły się 11 listopada 1937 r. Oficjalnie ustawa sejmowa z 23 kwietnia 1937 roku podpisana przez prezydenta Ignacego Mościckiego wprowadziła święto do obowiązkowego kalendarza rocznic państwowych.

W tym szczególnym roku Liceum włączyło się do projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem Rekord dla Niepodległej, gdzie uczniowie o godzinie 11:11 wraz z nauczycielami zaśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego. Do akcji śpiewania hymnu włączyło się ponad 22 tysiące szkół z całej Polski.

Spektakl słowno-muzyczny obrazujący dzieje naszej ojczyzny, a także działalność bohaterów narodowych został przygotowany wzorowo przez klasę 2E oraz chór uczniów naszej szkoły. Uczniowie pięknie recytowali i śpiewali  najpiękniejsze, patriotyczne utwory i pieśni dając wyraz szacunku dla dziejów historycznych oraz podkreślając, że ojczyzna w ich sercach się zaczyna.

…Pytać o Ojczyznę – to pytać o drzewo, ptaka, łąki, miasta i ludzi.
Walczyć o wolność to zdobywać dla siebie i innych – promyk słońca, kroplę deszczu, pierwszą gwiazdkę na Wigilię.
Kochać kraj rodzinny to wstać rano, modlić się, płakać i śmiać, a kiedy przyjdzie czas, czas próby i rachunku, nie żałować krwi, potu i serca.
Mieć nadzieję to z odwagą mówić o tym, co boli, czego żal, co kochasz, co tracisz, co myślisz…

Scenografia tego dnia również była zachwycająca, dziękujemy serdecznie Mai Wołowiec za przepiękne portrety Ojców Niepodległości, a Hani Piotrowskiej za kokardy narodowe będące znakiem wspólnoty i pamięci o historii.

Uczniów wspierali wspaniali nauczyciele: p. Barbara Rutkowska i p. Sylwia Wojciechowska.

 

 

1

2

 

3

4

5

6

8.2

 

7

8.1

6.1

8.3

8.4

8

9

 

RODO