Herb szkoły

Projekt LANTERNA FUTURI

W dniach 22.10 – 28.10.2023 grupa trzynastu uczennic naszego liceum wzięła udział w polsko-niemiecko-czeskim projekcie Lanterna Futuri w Großhennersdorfie w Niemczech.

W tym roku tematem warsztatów była „zmiana” i różnorakie jej rozumienie. Uczestniczki pracowały w grupach – muzycznej / Eliza Polowa, Julia Rachańska, Milena Leśniewska, Magdalena Bartoniewicz i Jagoda Szwabo /sztuki akcji/ Julia Janiak, Maja Tokarczuk, Aleksandra Łukasik i Aleksandra Boryczewska/ oraz fotografii /Joanna Puchalska, Paulina Zadrożna, Alicja Wabnitz i Aleksandra Szeszko/.

Do dyspozycji uczestników warsztatów były profesjonalnie przygotowane pracownie – studio fotograficzne, pracownia multimedialna, scena teatralna, sala prób muzycznych. Językiem komunikacji był przede wszystkim język niemiecki, następnie angielski, polski, czeski, a czasem nawet i język migowy. Nad przebiegiem komunikacji w każdej grupie tematycznej czuwali tłumacze.

Ukoronowaniem pracy warsztatowej był piątkowy wieczór, w czasie którego goście – w znakomitej większości rodzice uczestników, mogli wziąć udział w wernisażu fotografii, obejrzeć twórcze autoportrety, filmy animacji poklatkowej, sztukę performatywną dotyczącą zmiany oraz wysłuchać siedmiu utworów skomponowanych przez grupę muzyczną. Brawo ! Uczestnicy mogli się przekonać, że sztuka, która wielu kojarzy się przede wszystkim z lekką, przyjemną i kreatywną pracą, w rzeczywistości jest zajęciem żmudnym i zajmującym dużo czasu. Nie było lekko, młodzież każdego dnia pracowała nad zadaniami 8 godzin.

Tydzień pracy warsztatowej to nowe doświadczenia, refleksje, przełamywanie barier komunikacyjnych i poznanie nowych sposobów pracy na zadany temat, wartości, które w rzeczywistości pozaszkolnej odrobinę inaczej układają się w głowie. Bardzo cenna jest nauka języka w naturalnej sytuacji, gdzie trzeba szybko reagować, a czasem nawet i przeforsować swoje zdanie w pracy grupowej.

Samo centrum spotkań ludzi kultury w Großhennersdorf to miejsce niezwykłe. Mieszkaliśmy na wsi, w typowych dla regionu dwóch domach przysłupowych, nieco w izolacji od dóbr konsumpcyjnych. Z resztą niczego nie brakowało, bo miejscowi kucharze karmili wyśmienicie.
Cieszymy się, że po dwóch latach przerwy spowodowanej covidem już w ubiegłym roku wróciliśmy do tradycji Lanterny Futuri i nasza młodzież może brać udział w tym cennym projekcie.

Opiekunem grupy była pani Aneta Błaszkiewicz

RODO