Dzięki współpracy naszej szkoły z Instytutem Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, najlepsi matematycy z klas drugich i trzecich uczestniczyli w zajęciach pt. ?Matematyka szkołą krytycznego i kreatywnego myślenia?. Uczniowie poświęcili tydzień ferii na rzecz własnego rozwoju. Poznali zagadnienia matematyczne niestandardowe i wykraczające poza realizowaną w szkole podstawę programową. Prowadzącym zajęcia był prof. Jerzy Marcinkowski, którego dorobek naukowy można zobaczyć tutaj. Koordynatorem wyjazdu i opiekunem uczniów z ramienia Liceum był p. Paweł Pilczuk oraz p. Rafał Pozauć.
Program zajęć udostępniony przez Uniwersytet Wrocławski obejmował następujące zagadnienia:
PONIEDZIAŁEK (4.02):
O tym, jaka jest struktura każdego zdania z matematyki. I każdego w ogóle zdania niosącego precyzyjną treść. Wyjaśnimy, że prawdziwość (albo fałszywość) zdania to wynik pewnej gry między dobrym graczem egzystencjalnym (nami) a złym graczem uniwersalnym (Putinem). Będzie się to wszystko odbywać na przykładzie zadań związanych ze skończoną teorią Ramseya. Czyli zdań typu: “wśród każdych sześciu ludzi są tacy trzej, którzy się nawzajem znają albo tacy trzej, którzy się nawzajem nie znają”.
WTOREK (5.02):
Jak udowodnić, że coś istnieje bez pokazywania tego czegoś. Czyli zasada szufladkowa. Wierzyć się nie chce ile jest zadań wykorzystujących zasadę szufladkową, a każde takie, że ciarki przechodzą.
ŚRODA (6.02):
Jak udowodnić, że coś jest niemożliwe? Czyli niezmienniki. Będziemy pakować biskupów do dwóch autobusów (tak żeby żaden nie jechał z więcej niż jednym swoim wrogiem) i pokażemy, że łamigłówka “gra w piętnastkę” https://en.wikipedia.org/wiki/15_puzzle nie ma rozwiązania.
CZWARTEK (7.02):
Indukcja matematyczna. Ale nie będzie żadnego ?n? ani ?n+1?. Będzie zupełnie, całkowicie, kompletnie inaczej niż mówi się o tym w szkole. Pojawi się teatr o nieskończonej liczbie rzędów.
PIĄTEK (8.02):
Będziemy walczyć z nieskończenie liczną armią nadciągającą ze wschodu. Armią żołnierzy Conwaya. Przekroczą naszą granicę, ale jak daleko uda im się dojść? Tu znów pojawią się niezmienniki, trochę bardziej skomplikowane niż we środę.