Od 2011 roku Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu posiada status Lokalnej Akademii CISCO, jest to jedyna placówka tego typu w naszym regionie. Dzięki temu w szkole mogą odbywać się zajęcia według programu szkoleniowego Cisco Networking Academy (CNA).
W naszej Akademii kształcenie odbywa się w ramach kursów:
- IT Essentials: PC Hardware and Software
- CCNAv7: Introduction to Networks, Introduction to Cybersecurity, Introduction to Internet of Everything.
Dla kogo?
Szkolenia dedykowane są dla uczniów, którzy widzą swoją przyszłość jako administratorzy sieci komputerowych i specjaliści w dziedzinie IT. Po ukończeniu szkolenia otrzymuje się certyfikat potwierdzający nabycie określonych umiejętności. Wiele uczelni w Polsce traktuje te certyfikaty jako podstawę zaliczenia przedmiotów związanych z technologią informacyjną lub sieciami komputerowymi. Na uczelniach posiadających status Akademii CISCO można również kontynuować ścieżkę certyfikacyjną. Ukończenie kursu pozwala także przystąpić do egzaminów zewnętrznych w celu uzyskania certyfikatu Cisco CCENT lub Comp TIA+ w zależności od wyboru szkolenia. Kursy oferowane przez Akademię otwierają fascynujący świat certyfikacji IT.
Gdzie?
Zajęcia odbywają się w pracowni komputerowej Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu. Nasze laboratorium wyposażone jest w sprzęt sieciowy i komputerowy przeznaczony do realizacji ćwiczeń i zajęć laboratoryjnych Akademii Sieciowej Cisco. Jego konfiguracja jest ściśle powiązana z programem nauczania. Laboratorium posiada 20 w pełni wyposażonych stanowisk komputerowych, 6 routerów CISCO i 6 programowalnych przełączników Cisco, komplet okablowania, narzędzi sieciowych i testerów.
Po co?
Program Akademii Sieci Komputerowych Cisco jest nie nastawionym na zysk programem edukacji w zakresie technologii sieciowych, który oferuje uczestnikom możliwość uzyskania wiedzy teoretycznej i praktycznej z dziedziny projektowania, rozwoju i utrzymywania sieci komputerowych. Taka wiedza już dziś stanowi przesłankę do odniesienia sukcesu w nowoczesnym środowisku gospodarki internetowej. Otwiera też możliwości znalezienia satysfakcjonującej pracy oraz jest solidną podstawą przyszłej kariery zawodowej i dalszego studiowania zagadnień związanych ze złożonymi sieciami komputerowymi.
OPIS KURSÓW
Cisco Networking Academy
Program Cisco Networking Academy? CCNA v7 zapewnia zintegrowane i kompleksowe omówienie zagadnień związanych z siecią, w tym: routingu i podstaw przełączania IP, bezpieczeństwa i usług sieciowych oraz programowalności i automatyzacji sieci, zapewniając jednocześnie uczącym się szerokie możliwości zdobywania praktycznego doświadczenia i rozwoju umiejętności zawodowych.
W ramach tego kursu uczestnicy programu Cisco Networking Academy™ rozwiną umiejętności potrzebne do uzyskania kwalifikacji i podjęcia pracy w branży sieci komputerowych .
CCNA v7 zawiera następujące moduły:
Rozdział 1. Komunikacja sieciowa dziś
Rozdział 2. Podstawy konfiguracji przełącznika i urządzenia końcowego
Rozdział 3. Protokoły i modele
Rozdział 4. Warstwa fizyczna
Rozdział 5. Systemy liczbowe
Rozdział 6. Warstwa łącza danych
Rozdział 7. Przełączanie w sieciach Ethernet
Rozdział 8. Warstwa sieci
Rozdział 9. Odwzorowanie adresów
Rozdział 10. Podstawowa konfiguracja routera
Rozdział 11. Adresowanie IPv4
Rozdział 12. Adresowanie IPv6
Rozdział 13. ICMP
Rozdział 14. Warstwa transportu
Rozdział 15. Warstwa aplikacji
Rozdział 16. Podstawy bezpieczeństwa sieci
Rozdział 17. Budowanie małej sieci
Cisco IT Essentials
Program Cisco? IT Essentials jest przeznaczony dla studentów Cisco Networking Academy? w szkołach średnich, technicznych, szkołach wyższych i uniwersytetach, którzy decydują się na karierę w IT i chcą zdobyć wiedzę praktyczną w zakresie pracy komputerów, montowania komputerów i rozwiązywania problemów sprzętowych i oprogramowania.
Celem tego kursu jest zapoznanie uczestnika ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem, a także z systemami operacyjnymi, koncepcjami sieci, urządzeniami mobilnymi, bezpieczeństwem IT oraz z rozwiązywaniem
problemów. Materiały szkoleniowe on-line do kursu pomogą uczestnikowi w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do pracy jako technik w branży IT.
IT Essentials zawiera następujące moduły:
Rozdział 1. Wprowadzenie do sprzętu komputerowego
Rozdział 2. Montaż komputera PC
Rozdział 3. Sprzęt komputerowy, poziom zaawansowany
Rozdział 4. Konserwacja zapobiegawcza i rozwiązywanie problemów
Rozdział 5. Koncepcje sieciowe
Rozdział 6. Zastosowane sieci
Rozdział 7. Laptopy i inne urządzenia mobilne
Rozdział 8. Drukarki
Rozdział 9. Wirtualizacja i przetwarzanie w chmurze
Rozdział 10. Instalacja systemu Windows
Rozdział 11. Konfiguracja systemu Windows
Rozdział 12. Systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych, Linux i OSX
Rozdział 13. Bezpieczeństwo
Rozdział 14. Profesjonalista IT
Wprowadzenie do cyberbezpieczeństwa
Kurs Introduction to Cybersecurity ma na celu przekazanie wiedzy na temat podstawowych zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa. Materiały szkoleniowe pomagają w rozwinięciu umiejętności niezbędnych do zrozumienia znaczenia bezpiecznych zachowań w sieci, opisania różnych rodzajów ataków i złośliwego oprogramowania oraz opisania strategii ochrony organizacji przed atakami.
Introduction to Cybersecurity zawiera następujące moduły:
Rozdział 1: Zapotrzebowanie na cyberbezpieczeństwo
Rozdział 2: Ataki, koncepcje i techniki
Rozdział 3: Ochrona prywatności i danych
Rozdział 4: Ochrona organizacji
Rozdział 5: Czy wiążesz swoją przyszłość z cyberbezpieczeństwem?
Wprowadzenie do Internetu Wszechrzeczy
Celem kursu Introduction to the Internet of Everything jest wprowadzenie podstawowych koncepcji i technologii, które przyczyniły się do powstania IoE.
Materiały kursowe pomagają wyjaśnić wpływ Internetu Wszechrzeczy na nasz świat. Wyczerpująco omawiają interakcje zachodzące między ludźmi, procesami, danymi i rzeczami, które tworzą Internet Wszechrzeczy. Uczą jak konfigurować urządzenia sieciowe i aplikacje służące do wspierania poszczególnych realizacji IoE. Wyjaśniają korzyści i wyzwania związane z IoE oraz opracowywanie prototypów oraz modelowanie w IoE.
Introduction to the Internet of Everything zawiera następujące moduły:
Rozdział 1: Czym jest IoE
Rozdział 2: Filary IoE
Rozdział 3: Podłączanie do sieci elementów niepodłączonych
Rozdział 4: Przejście do IoE
Rozdział 5: Zebranie i podsumowanie wiadomości