Herb szkoły

Chcieli walką przezwyciężyć śmierć

“Mówienie o powstaniu w getcie ma tylko jeden sens: przypominanie światu, że ludobójstwo jest zbrodnią przeciwko samej istocie człowieczeństwa i że nie można być bezkarnie obojętnym świadkiem, bo wychodzi się z tego okaleczonym. Dla dobra nas samych nie powinniśmy patrzeć na dzisiejsze zbrodnie w milczeniu, tak jak patrzono przed laty na Holocaust”.

Marek Edelman

Powstanie w Gettcie Warszawskim rozpoczęło się równo 79 lat temu, 19.04.1943 roku. Powstanie było inicjatywą młodych żydowskich bojowników, którzy w obliczu totalnej zagłady postanowili rozpocząć walkę z bronią w ręku.  Była to nierówna walka o godną śmierć. gdzie powstańcy oferując swoją krew i życie chcieli poruszyć sumienie świata.

Chcieli dać świadectwo zbrodni przeciwko narodowi żydowskiemu i temu co okupant hitlerowski czynił ludności żydowskiej w Warszawie i całej Europie. Powstanie z góry skazane na przegraną miało dać impuls do dalszej walki dla okupowanych państw, a także dać rozgłos, żeby świat otworzył oczy na niespotykaną zbrodnię ludobójstwa, jaka miała miejsce podczas II wojny światowej.

W tej walce Żydzi wspierani byli przez Polaków, bo przecież powstanie było częścią składową wspólnej walki przeciwko faszystowskiemu okupantowi. Jedność dwóch narodów ilustrowały flagi polska i żydowska, które smutno kołysały się nad walczącymi powstańcami od początku do końca walki.

Pamiętajmy o Powstaniu i Jej Bohaterach. Jedną z form pamięci było tworzenie żonkili symbolu, szacunku i pamięci o powstaniu, którą podjęli uczniowie  klasy 1C.

Niebawem fotorelacja z Akcji Żonkile innych klas naszej szkoły.

RODO