Herb szkoły

Cyrk Fizyczny

20 września młodzież z klas 1B, 2A, 3A i 3C pojechała do Wrocławia, aby uczestniczyć w XXVI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Na początku udali się do Instytutu Matematyki, aby w galerii „Pod Hugonem” zwiedzić:

  • wystawę „A jednak się obraca, czyli rubikowy zawrót głowy” prezentującą łamigłówki logiczno – manualne z kolekcji Mikołaja Zawady – studenta IM UWr. W roku 2024 minie 50 lat od zbudowania prototypu słynnej kostki przez węgierskiego architekta Ernö Rubika,
  • wystawę „Kalejdoskop matematyczny” przygotowaną przez Bibliotekę Wydziałową Instytutu Matematyki.
    Uczniowie mieli możliwość obejrzenia obcojęzycznych wydań książek Hugona Steinhausa „Kalejdoskop Matematyczny” i „100 zadań”.

Kolejnym punktem wycieczki był udział w lekcji fizyki – „Cyrk Fizyczny” na Wydziale Fizyki i Astronomii. Tematyka zajęć dotyczyła zagadnienia: Nauka porusza. Pracownicy naukowi Pan Artur Rokosa oraz Pan Bartosz Strzelczyk przygotowali szereg imponujących doświadczeń, które przybliżyły młodzieży takie pojęcia jak: rzut ukośny, zasada zachowania pędu i energii podczas sprężystego zderzenia kul, ruch ciała na równi pochyłej, moment bezwładności, zjawisko odrzutu. Uczniowie mieli możliwość nie tylko obserwacji eksperymentów, ale również współuczestniczyli w ich przeprowadzaniu.

Kolejny już raz Cyrk Fizyczny okazał się niezwykłym spektaklem naukowym. „Wisienką na torcie okazał się Kiermasz Fizyczny – zbiór doświadczeń i demonstracji przygotowanych przez pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Fizyki i Astronomii. Każdy z uczniów na poszczególnych stoiskach mógł sam wykonać doświadczenie i przekonać się jak ciekawa i fascynująca jest fizyka.

RODO