Herb szkoły

I Powiatowy Konkurs Matematyczno-Fizyczny “Pociąg do matematyki i fizyki”

I Powiatowy Konkurs Matematyczno-Fizyczny “Pociąg do matematyki i fizyki” to inspiracja do nowego spojrzenia na edukację matematyczno-fizyczną. Inicjatorkami konkursu, który został zorganizowany w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu były nauczycielki matematyki i fizyki: Ewelina Mielewczyk, Jadwiga Proniewicz-Hasiak, Elżbieta Tymińska i Sylwia Wojciechowska.

Honorowy Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Zgorzeleckiego p. Artur Bieliński, który był również sponsorem nagród. Gospodarzem całego przedsięwzięcia była p. Dorota Chitruń Dyrektor Liceum.

W konkursie brały udział trzyosobowe zespoły uczniowskie z dziewięciu szkół podstawowych z powiatu Zgorzeleckiego, min.: z Bogatyni, Porajowa, Ruszowa, Sulikowa, Pieńska i Zgorzelca. Ciekawa i oryginalna formuła konkursu zachęcała uczestników do bawienia się matematyką i fizyką jednocześnie ucząc logicznego i kreatywnego myślenia. Zatrzymując się na poszczególnych stacjach zadaniowych uczniowie dokonywali wyborów czy chcą rozwiązywać problem za 1, 2 albo 3 punkty.

Po trzygodzinnej podróży po Matkrainie okazało się, że “pociągiem” z największą mocą (I miejsce) poruszali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni w składzie: Tomasz Pluta, Borys Remian, Michał Jankowski. Pociągiem z trochę mniejszą mocą (II miejsce) poruszali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater w Bogatyni w składzie: Zofia Adamczewska, Zofia Olejarz, Oktawia Zaremba. Zespołowi ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu w składzie: Mateusz Rodziewicz, Igor Rozmus, Patryk Sokołowski przypadło III miejsce.

Ogromnym zaangażowaniem w przeprowadzeniu konkursu wykazali się uczniowie naszego Liceum. Czuwali oni nad właściwym przebiegiem każdej z konkurencji, jak również w przerwie przed ogłoszeniem wyników oprowadzali uczestników konkursu po szkole. Po części zadaniowej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

I Powiatowy Konkurs Matematyczno-Fizyczny “Pociąg do matematyki i fizyki” zakończył się sukcesem każdego uczestnika konkursu, gdyż pozwolił mu rozwinąć swoje zdolności matematyczno-fizyczne poprzez niestandardowe podejście do nauk ścisłych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast szczęśliwi laureaci I, II i III miejsca otrzymali gry planszowe oraz bony podarunkowe.

Kolejna edycja konkursu w przyszłym roku. Zapraszamy !

RODO