Herb szkoły

IGNITE

IGNITE- Inspiring Girls Now In Technology Evolution, czyli w wolnym tłumaczeniu- Inspirowanie Dziewcząt w Technologiach Przyszłości  to projekt prowadzony w Polsce przez Fundację Rodziny Maciejko, którego celem jest inspirowanie dziewcząt do wyboru przedmiotów ścisłych, a później wyboru kariery z branży STEAM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do tego projektu.

 1 kwietnia uczennice klasy 3A i 3B spotkały się online z Panią dr Anną Łosiak- geolożką planetarną, zajmującą się badaniem małych kraterów uderzeniowych na Ziemi oraz procesów kształtujących powierzchnię Marsa.

Na początku spotkania Pani dr Anna Łosiak opowiedziała o swojej pracy i ścieżce naukowej. Pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN. Jest absolwentką UW i Michigan State Uniweristy, doktoryzowała się na Uniwersytecie we Wiedniu, otrzymała wiele grantów i pracowała nad projektami kilku misji kosmicznych. Jest zapaloną popularyzatorką nauki dlatego też bardzo chętnie spotkała się z uczennicami w ramach projektu IGNITE.

Podczas prezentacji przygotowanej przez Panią dr Annę  Łosiak uczennice mogły zobaczyć kratery uderzeniowe, dowiedzieć się o budowie geologicznej Czerwonej Planety. Ciekawą informacją było, że na Marsie znajduje się najwyższa znana góra w Układzie Słonecznym Olympus Mons- Góra Olimp, która mierzy 21 287 metrów ( dla porównania jeden z najwyższych wulkanów na Ziemi Mauna Keana wyspie Hawai- 10 203 m od podstawy na dnie Oceanu Spokojnego, co jest największą wysokością względną na Ziemi, od podstawy do wierzchołka).

Ponadto dziewczęta dowiedziały się, że na czwartej planecie w Układzie Słonecznym występują burze piaskowe, które mogą trwać tygodniami. Mars jest miejscem pełnym tajemnic i niezwykłych zjawisk. Dzięki badaniom naukowców i misjom kosmicznym dowiedziono, że jest tam woda w postaci lodu. W przeszłości mogło jej być znacznie więcej. Naukowcy odkryli ślady dawnych rzek i jezior.

Pod koniec spotkania Pani dr Anna Łosiak zachęciła uczennice do części warsztatowej polegającej na określeniu kolejności powstawania poszczególnych warstw w przekroju ziemi.