Warning: file_exists(): Unable to find the wrapper "https" - did you forget to enable it when you configured PHP? in /home2/loo/domains/lo.zgorzelec.org/public_html/wp-content/plugins/stratum/includes/scripts-manager.php on line 133
Herb szkoły

Kinga Maguliszyn laureatką konkursu “Losy Polaków na Wschodzie w latach 1939-1956”

Znamy już wyniki XII edycji  konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu pod tytułem Losy Polaków na Wschodzie w latach 1939-1956. Uczennica naszej szkoły Kinga Maguliszyn z klasy 2D zajęła drugie miejsce w kategorii praca literacka.

Tegoroczna edycja odbyła  się pod hasłem Mam rzecz, mam moją historię – biografie rzeczy, a głównym celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży wiedzy o losach Polaków zesłanych w głąb ZSRR w latach 1939- 1956.

My, Polacy możemy czuć dumę z naszej historii, niestety niejednokrotnie tragicznej, pełnej cierpienia i ofiar. Czasy II wojny światowej i stalinizmu były tego najlepszy przykładem. Pamiętając o przeszłości, czcząc pamięć bohaterów, nie zapomnijmy, że wśród nas są jeszcze obecne osoby, które bezpośrednio doświadczyły jakim piekłem jest bezduszny i bezlitosny system totalitarny.

Praca Kingi zatytułowana Posiłek cenniejszy niż złoto ma formę wywiadu przeprowadzonego z panią Ireną Rydian – postacią nietuzinkową, świadkiem syberyjskiej historii. Pani Irena jest przemiłą, 90-letnią osobą, chętnie dzielącą się swoimi zarazem interesującymi jak i przerażającymi wspomnieniami.  W młodości wraz z rodziną trafiła  na Syberię, a w owej pracy przedstawione zostały ich losy. Zdaniem naszej uczennicy rozmowa z bohaterką wywiadu była jedną z najciekawszych lekcji historii, jaką kiedykolwiek odbyła.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania z powyższym wywiadem przeprowadzonym przez Kingę z p. Ireną Rydian  ,,Posiłek cenniejszy niż złoto”- Historia Ireny Rydjan

Opiekun: p. R. Pozauć