Herb szkoły

Licealiści w finale Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego

II etap Konkursu Papieskiego wyłonił 20 ogólnopolskich półfinalistów, w regionie dolnośląsko – opolskim  – a wśród nich jest aż 5 uczniów z naszego Liceum!

Hania Drozdowska z klasy 3d, Izabela Kucia z klasy 3d, Michał Drzewiecki z klasy 2b, Jakub Jessa z klasy 2c, Igor Radecki z klasy 1e.

Hasło przewodnie XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego, brzmi „Życie i wolność – dar i zadanie”. Organizatorem Konkursu jest Fundacja Instytut Tertio Millennio założona w 1995 przez dominikanina o. Macieja Ziębę.

Tegoroczna edycja konkursu zaprasza młodych ludzi do spojrzenia na swoje życie jako na dar i zadanie, powołując się na słowa Jana Pawła II:

Jest zatem konieczne, aby człowiek uznał swoją pierwotną i niezaprzeczalną kondycję stworzenia, które otrzymuje od Boga istnienie i życie jako dar i zadanie: tylko akceptując tę przyrodzoną zależność swego bytu, człowiek może realizować w pełni swoje życie i wolność, a zarazem szanować dogłębnie życie i wolność każdej innej osoby.

Te słowa Jana Pawła II stają w kontrze, do tego co promuje dzisiejszy świat. W czasach gdy ważne są własne interesy, pragnienia i potrzeby, zaskakująca i trudna jest zachęta do dawania siebie innym oraz ciągłej pracy nad sobą. W tym roku obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Szczególnie w tym czasie patrząc na życie Karola Wojtyły, zauważamy, jak pięknie wypełniał zadanie powierzone mu od Boga, stając się darem dla wszystkich ludzi. Dlatego wzięcie udziału w konkursie, przez uczniów naszej szkoły było bodźcem do poznania osoby Jana Pawła II, a przede wszystkim  jego nauki i orędzia, jakie nam pozostawił. Konkurs Papieski zaadresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i składa się z czterech etapów:

  • I – quiz wiedzy o Janie Pawle II (online) – rozpoczął się 25.02.2020 r. trwał przez miesiąc, który zdążyliśmy rozwiązać jeszcze przed kwarantanną.
  • II – test (online) 30.03.2020 r., który odbywał się w tym samym czasie dla wszystkich uczestników na terenie Rzeczpospolitej Polski. Tematyka testu obejmowała fragmenty z biografii i nauczania Jana Pawła II oraz zagadnienia z lektur. Ten etap wyłonił 20, a wśród nich 5 uczniów naszej szkoły – jako finalistów III etapu.
  • III – pisanie eseju – od 3 kwietnia do 24 kwietnia 2020 r. – obejmuje napisanie eseju w oparciu o nauczanie Jana Pawła II na jeden spośród kilku tematów, podanych przez Organizatora konkursu.
  • IV – finał – obrona esejów – 30 maja 2020 r. –  polega na ustnej obronie eseju, napisanego przez ucznia w III etapie, przed regionalną komisją finałową. Cały konkurs zakończy się galą finałową, która odbędzie się 30 maja 2020 r.

Nagrodą główną jest wspólny wyjazd do Rzymu dla 9 zwycięzców Konkursu. Wiemy, że martwicie się o główną nagrodę, którą jest wyjazd do Rzymu! Spokojnie, Organizatorzy monitorują sytuację na bieżąco i w razie potrzeby wyjazd zwycięzców będzie przeniesiony na dalszy, bezpieczny termin.

Dziś GRATULUJEMY zwycięzcom II etapu i życzymy powodzenia w pisaniu eseju !!!