Herb szkoły

Maturalne podsumowanie

Dwa miesiące temu rozpoczęli maturalny maraton i z wyczekiwaniem spoglądali w kalendarz. Każdy z nich był ciekaw, jak poradził sobie z zadaniami z różnych przedmiotów. Po kilku tygodniach oczekiwań maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu odetchnęli z ulgą, 5 lipca poznali swoje wyniki z egzaminu dojrzałości.

Zdecydowana większość maturzystów odbierała świadectwa z uśmiechem. Byli również tacy, dla których wyniki były miłą niespodzianką, bo jak przyznają – nie spodziewali się tak dobrych rezultatów. Szczególną grozę i niepewność budziła wśród naszych abiturientów matematyka, choć jak pokazują wyniki – obawy były niepotrzebne.

Jak co roku nie zabrakło też rozczarowań. Niektórzy maturzyści, choć zdali egzamin, to jednak liczyli na nieco lepsze wyniki.

Nasi tegoroczni maturzyści sprawili nam podwójną przyjemność,. Po pierwsze zdawalność egzaminu maturalnego wśród tegorocznych maturzystów, zdających egzamin po raz pierwszy w terminie głównym wyniosła 96%. Po drugie średnie wyniki są wyższe niż średnie wyniki na poziomie wojewódzkim, a nawet wyższe niż wyniki krajowe, co jest ogromnym powodem do dumy dla naszej całej szkolnej społeczności.

WYNIKI MATURALNE

JĘZYK POLSKI (poziom podstawowy)

“…Polacy nie gęsi, iż swój język mają…” i jak pokazują wyniki, całkiem dobrze go znają. Młodzież sprawdziła swoją wiedzę z zakresu języka ojczystego, a także literatury i innych tekstów kultury. Średni wynik na poziomie podstawowym to 58%, wynik na poziomie rozszerzonym okazał się być jeszcze lepszy to 69%.

JĘZYK POLSKI (poziom rozszerzony)

MATEMATYKA (poziom podstawowy)

Matematyka od wieków jest „zmorą” wielu uczniów, określana mianem najtrudniejszego przedmiotu. Jak się okazuje, matematyka wcale nie musi być straszna, jak wskazują wyniki naszych Licealistów, choć jak twierdzą trochę więcej zastanowienia wymagały zadania zamknięte, ale i z nimi sobie poradzili. Średni wynik na poziomie podstawowym to 73%, a na poziomie rozszerzonym to 41%.

MATEMATYKA (poziom rozszerzony)

JĘZYK ANGIELSKI (poziom podstawowy)

Język Szekspira nie odbiegał poziomem trudności od egzaminów z ubiegłych lat. Uczniowie standardowo musieli wykazać się znajomością języka angielskiego w zakresie rozumienia tekstów słuchanych, czytanych, środków leksykalno-gramatycznych. Temat dłużej wypowiedzi pisemnej nie przysporzył większych problemów co obrazują poniższe wyniki. Średni wynik na poziomie podstawowym to 88%, średni wynik na poziomie rozszerzonym to 72%.

JĘZYK ANGIELSKI (poziom rozszerzony)

JĘZYK NIEMIECKI (poziom podstawowy)

Matura z języka niemieckiego to drugi najchętniej wybierany przez wszystkich maturzystów egzamin z języka obcego nowożytnego – zaraz po języku angielskim. Dla większości największe wyzwanie stanowią tak naprawdę pytania sprawdzające znajomość środków językowych. Wypowiedź pisemna brzmi groźnie, ale w praktyce zupełnie groźna nie jest…jak pokazują wyniki. Średni wynik na poziomie podstawowym to 70%, a na poziomie rozszerzonym to 56%.

JĘZYK NIEMIECKI (poziom rozszerzony)

INFORMATYKA

Informatyka przedmiot wysoko punktowany przez wszystkie uczelnie techniczne. Wielu młodych ludzi spędza dużo czasu przy komputerze nabywając przy tym umiejętności praktycznych, pozwalających w stopniu zadowalającym zdać maturę z informatyki. Biorą przykład z tegorocznych maturzystów, adekwatne wydaje się stwierdzenie, że kształcenie się w kierunku informatyki jest dobrą inwestycją. Uzyskany w tym roku średni wynik to 44%.