7 września w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu odbyło się spotkanie z byłym uczniem naszej szkoły, Adamem Dudkiem absolwentem Politechniki Wrocławskiej obecnie bratem zakonnym ze zgromadzenia Redemptorystów. Zgromadzenie to zostało założone przez św. Alfonsa Liguori w 1732, którego głównym celem jest niesienie pomocy religijnej ludziom ubogim duchowo i materialnie, m.in. przez misje ludowe i zagraniczne oraz rekolekcje. Ogromna wiedza br. Adama dotycząca uzależnienia od gier komputerowych, które porównuje się dziś do innych uzależnień ze względu na istnienie wielu podobieństw, wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów. Gry komputerowe określa się czasem w literaturze jako ?elektroniczne LSD? ? dlatego w poradniach psychologicznych coraz częściej pojawiają się zrozpaczeni rodzice dzieci uzależnionych od gier komputerowych. Jak zauważył br. Adam uzależnienie to zaczyna się zazwyczaj bardzo niewinnie. Najpierw jest ciekawość i zafascynowanie, dziecko spędza wiele czasu przy grach komputerowych. Rodzice z dumą patrzą na swoje kilku – czy kilkunastoletnie dziecko, które sprawnie obsługuje komputer, uważając je za młodego geniusza. Przyzwalają na to, aby spędzało ono wiele godzin przed komputerem, gdyż są przekonani, że rozwija ono swoje zainteresowania, a równocześnie jest w domu pod czujnym okiem rodziców. Jednak z czasem młodzi ludzie zaczynają spędzać coraz więcej czasu przy grach, przy próbie oderwania od komputera reagują wybuchami niekontrolowanej złości i agresji. Rodzice powoli tracą kontakt z dzieckiem, a ono samo zatraca kontakt z rzeczywistością, ponieważ najważniejsza staje się gra i czas spędzany w świecie wirtualnym. Zaniepokojeni rodzice szukają pomocy u psychologa, ale często dopiero wówczas, gdy ich dzieci są już silnie uzależnione od grania: gdy mają zaniki mięśni od siedzenia przy komputerze, kiedy nie chodzą do szkoły a nawet przez wiele dni nic nie jedzą. Gdy zostają odizolowane od komputera, pojawiają się u nich objawy abstynencyjne: agresja, rozdrażnienie, bezsenność, reakcje fizjologiczne, depresja, a nawet próby samobójcze.
Gry komputerowe są niewątpliwie fascynującą sferą kultury, jak zauważył prowadzący spotkanie, mają one niewątpliwie wiele zalet. Przez gry zręcznościowe dziecko uczy się pokonywać trudności, elementy łamigłówek logicznych zawierają gry logiczne czy gry ekonomiczne, gdzie grający nie walczy z wrogiem, ale z problemami, które może spotkać w życiu. Tak, iż można mówić o edukacyjnym czy terapeutycznym walorze gier komputerowych, pod warunkiem jednak braku uzależnienia, które wpływałoby na codzienne życie młodego człowieka.
Na zakończenie swego wystąpienia brat Adam powiedział: ?To było bardzo intensywne spotkanie. Jestem wdzięczny Bogu, który dał nam możliwość spotkania i wymiany opinii. Mam nadzieję, że była to godzina bogatego wzrostu, a także okazja, aby podzielić się swoimi refleksjami na temat wyzwań jakie stawia przed młodymi ludźmi współczesny świat?.