Kolejna adwentowa wycieczka klas Ia, Ie i II e na Jarmark Bożonarodzeniowy ? Weihnachtsmarkt do Drezna wpisuje się tradycję naszego liceum. Wśród 2 milionów odwiedzających nasi licealiści, na szczęście w środku tygodnia jeszcze swobodnie można się przemieszczać, bardzo dobry taktyczny wybór dnia na wyjazd do Drezna. Atrakcje adwentowe oraz bliskie położenie od Drezna, zaledwie 100 km (1godz.20min.) zachęcają do wizyty w tym pięknym barokowym mieście, które szczyci się jednym ze starszych rynków bożonarodzeniowych w Niemczech. W tym roku już po raz 589 odbywa się jarmark (Jahrmarkt-zapożyczenie z języka niemieckiego).
Pierniki, drożdżowe strucle z rodzynkami, drewniane ozdoby rękodzielnicze z Rudaw (Erzgebirge), łuki, gwiazdy, drewniane piramidy, zapach grzanych, korzennych napojów (dla nas Kinderpunsch) tworzą niezapomnianą atmosferę. Niezwykłą dekoracją na rynku jest 14 metrowa, sześciopiętrowa drewniana piramida oraz łuk świetlny (Schwibbogen).
Przeciwwagę dla rynkowej strefy profanum stanowi wspaniała Galeria Malarstwa Starych Mistrzów ? Zwinger, który posiada kolekcję sztuki najwyższej klasy ? m.in. dzieła Vermeera, Rubensa, Tycjana, Rembrandta, Rafaela, Canaletto. Obecnie w muzeum można również obejrzeć wystawę czasową ?Ponadczasowe piękno? przedstawiają martwą naturę XVII wieku oraz mniejszą, kameralną wystawę dioram tureckiego pisarza Orhama Pamuka, która pozwala przypuszczać, że i nobliści w dziedzinie literatury potrzebują terapii zajęciowej.
Ciekawym uzupełnieniem wycieczki była wizyta w Panometrze. W budynku poprzemysłowym, który wcześniej był gazownią Yedegar Asisi stworzył panoramę Drezna z czasów baroku. Dzięki niej można się przenieść w dawne czasy, porównać ulice, domy z obecną zabudową. Panoramę można oglądać z poziomu parteru i z kilku pięter wieży, która stoi pośrodku gazometru i w zamyśle autora jest wieżą kościoła dworskiego Hofkirche.
Po tak pięknej nastrojowej wycieczce pozostaje już tylko upiec pierniki, posprzątać pokój i czekać na pierwszą gwiazdkę !
Wycieczkę współorganizowały panie: B. Pilczuk, M. Pflegel-Cygan i A. Błaszkiewicz, główną organizatorką była pani Agnieszka Hładyszewska.