Herb szkoły

#stopfomo, czyli jak się pozbyć lęku przed odłączeniem

Celem akcji #stopfomo jest przybliżenie zjawiska Fear of Missing Out (FOMO, lęk przed odłączeniem) i zwrócenie uwagi na problem uzależnienia od telefonów i internetu, który dotyka nie tylko młodych ludzi.

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat cyfrowego dobrostanu, smartfonizacji i sposobów radzenia sobie z lękiem przed wypadnięciem z internetowego obiegu? Sięgnijcie po materiały przygotowane przez ekspertów NASK i WDIB UW!

Podcasty

Dobre i złe strony cyfrowego świata, FOMO i związane z nim zagrożenia dla młodszych i starszych użytkowników sieci, rozważne korzystanie z nowych technologii: to tylko niektóre tematy podcastów nagranych w ramach serii #stopfomo. Każdy z odcinków pomoże Wam poznać perspektywę? innego pokolenia, dlatego jeśli jeszcze tego nie zrobiliście ? koniecznie posłuchajcie!

Filmy

Zachęcamy Was także do obejrzenia pięciu krótkich filmów stworzonych w ramach akcji ?Nie daj się FOMO!?, prowadzonej przez WDIB UW i NASK. Odnoszą się one bezpośrednio do wyników badania ?FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem? i przybliżają zagadnienia związane z lękiem przed odłączeniem? ? jego objawy, przyczyny i skutki. Wszystkie filmy znajdziecie na stronie fomo.wdib.uw.edu.pl (w zakładce Do pobrania > FOMO 2022).

Baza wiedzy na temat FOMO

Jak potwierdza raport z kolejnej edycji badań ?FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem?, jedynie 6% młodych ludzi nie odczuwa lęku przed odłączeniem od sieci, a aż 28% nastolatków doświadcza wysokiego poziomu FOMO. Oznacza to, że dbanie o cyfrowy dobrostan, w tym pokazywanie dzieciom i młodzieży, jak ważne są zdrowe nawyki w tym zakresie, nigdy wcześniej nie było tak ważne, jak w obecnych czasach.

Obszerną bazę wiedzy na temat zjawiska Fear of Missing Out znajdziecie na bezpłatnej platformie e-learningowej OSE IT Szkoła, gdzie czekają na Was poradniki, scenariusze zajęć i e-kursy: