Herb szkoły

Świąteczna odsłona Pragi

W poszukiwaniu świątecznego klimatu klasy humanistyczne wraz z przyrodnikami udały się do urokliwej stolicy Czech – Pragi. Celem podróży był oczywiście nie tylko coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy należący do jednych z najpiękniejszych w Europie ale również zachwycające zabytki znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Po ponad dwugodzinnej podróży podczas, której był i śnieg i deszcz ale i piękne słońce dotarliśmy do siedziby władców czeskich na Hradczany. Tam zwiedziliśmy oczywiście Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrę św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha. Zauroczyła nas Złota Uliczka, „Mała Strana” pełna kościołów, pałaców oraz malowniczych uliczek. Duże wrażenie zrobił na nas Pałac Prezydencki a przede wszystkim honorowa zmiana warty. Imponujący okazał się XIV wieczny ratusz staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj. Następnie skierowaliśmy się w stronę Mostu Karola na Wełtawie , który łączy dzielnice Mala Strana i Stare Mesto. Most ma prawie 516 metrów długości i ok. 10 metrów szerokości. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata. Na moście znajduje się 30 figur i grup figur. My najdłużej przebywaliśmy przy figurze patrona Pragi św. Jana Nepomucena, który według legendy przynosi szczęście gdy dotknie się jego płaskorzeźbę, a że szczęściu trzeba czasem pomóc chętnych nie brakowało.

Świąteczny klimat poczuliśmy na Placu Wacława, który jest swoistym centrum Pragi gdzie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. Od wejścia poczuliśmy zapach cynamonu, goździków oraz korzennych pierniczków. Kosztowaliśmy słodkie smakołyki – kurtoszkalaczki ale i pyszności na słono podpłomyki czyli langosze, placki ziemniaczane czyli bramboraki. Uzupełnienie kalorii sprawiło, że zwiększyliśmy swoją energię na dalsze zwiedzanie. Spacery po dziesiątkach straganów z tradycyjnymi czeskimi produktami rękodzielniczymi i wśród pyszności były prawdziwą przyjemnością. W trakcie wybierania pamiątek mogliśmy obserwować świąteczne występy lokalnych artystów, którzy spotęgowali klimat zbliżających się świąt.

Usatysfakcjonowani piątkowym wyjazdem, który miał miejsce 15 grudnia w wyśmienitych humorach wróciliśmy do Zgorzelca pod piękny budynek naszej szkoły. Za moc wycieczkowych wrażeń dziękujemy naszym opiekunom Pani Magdalenie Siemaszko, Pani Monice Chmielewskiej, Pani Katarzynie Ignaszak i Panu Bogdanowi Szymańskiemu . Opiekę turystyczną sprawowała Pani Monika Przewodniczka, a logistyczną Pan Rajmund kierowca. Z pewnością wspomnienia praskiego jarmarku pozostaną z nami na długo.

RODO