Herb szkoły

WARSZTATY FOTOGRAFII OTWORKOWEJ

BANERY_fundacja_0133_mpa

AKADEMIA ORANGE ? WARSZTATY FOTOGRAFII OTWORKOWEJ

W Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu zakończyły się  warsztaty fotografii otworkowej w ramach VI Akademii Orange. Druga część projektu OBSCURNA ANIMACJA odbywała się pod opieką merytoryczną Mariusza Laudańskiego ze Stowarzyszenia Fotograficznego CAMERA z Bolesławca.

Uczniowie Liceum oraz Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego w ciągu trzech dni zapoznali się z podstawowymi pojęciami związanymi z fotografią oraz ze specyfiką camery obscury. Zrobili także aparaty fotograficzne z puszek i metodą otworkową wykonali zdjęcia, które później wywołali w przygotowanej na potrzeby warsztatów ciemni. Oprócz zdjęć (na zewnątrz i wewnątrz) młodzież przygotowała studio plenerowe i pracowała z oświetleniem, kostiumami i martwą naturą.

Prowadzący zajęcia zapoznał uczniów m.in. z luksografią (metoda otrzymywania obrazów przez bezpośrednie naświetlenie materiałów światłoczułych, na które nałożone są przedmioty o różnym stopniu przeźroczystości) oraz z najprostszym aparatem projekcyjnym ? laterna magica ? rzutującym obraz ze szklanych przeźroczy.

Pod koniec maja planowana jest w Muzeum Łużyckim wystawa prac młodzieży.

Warsztaty animacji są realizowane dzięki wsparciu projektu Akademii Orange i środkom własnym. LO im. Braci Śniadeckich znalazło się wśród czterech szkół w Polsce, które otrzymały dofinansowanie.

Celem programu grantowego Akademia Orange, edukacyjnego programu grantowego dla organizacji zajmujących się edukacją kulturalną jest promowanie nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży poprzez wspieranie innowacyjnych projektów edukacyjnych, które w nowatorski i atrakcyjny sposób zachęcają do zdobywania wiedzy oraz uczestnictwa w kulturze.

Akademia Orange wspiera oryginalne inicjatywy edukacyjno-kulturalne, by rozbudzić potencjał młodych ludzi z różnorodnych środowisk i włączyć ich do aktywnego uczestniczenia w kulturze. Promuje otwartość, wykorzystanie nowych technologii, budowanie partnerstw i czerpanie z nowoczesnych form edukacji.

VI edycja programu została objęta Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.

Partnerami merytorycznymi LO im. Braci Śniadeckich są:
Monika Kuczyniecka – warsztaty animacji poklatkowej
Mariusz Laudański ze Stowarzyszenia Fotograficznego CAMERA z Bolesławca – warsztaty fotografii otworkowej
Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu ? Kino POZA NOVA
Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
ZINFO.PL – portal informacyjny ? patron medialny

PROJEKT OBSCURNA ANIMACJA JEST REALIZOWANY W RAMACH PROGRAMU FUNDACJI ORANGE


3 (Copy)

4 (Copy)

5 (Copy)

6 (Copy)

7 (Copy)

8 (Copy)

9 (Copy)

10 (Copy)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

14 (Copy)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1 (Copy)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1.1113 (Copy)

1.1715 (Copy)

2 (Copy)