Herb szkoły

Muzyczne, upalne Drezno

Muzyka, duuuużo muzyki i światowej sławy  kompozytor  z Estonii  – Arvo Pärt.
Sobota, 9 czerwca 2018 r. upał i duchota  już od 7 rano. Nie poddajemy się. Jedziemy pociągiem z Görlitz  do Drezna na próbę generalną 11 koncertu symfonicznego w Semperoper.  W programie utwór Łabędzi śpiew Arvo Pärta, koncert na skrzypce i orkiestrę Mieczysława Weinberga /skrzypce Gidon Kremer/ i Cztery legendy fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa.

Obserwujemy,  jak  dyrygent Paavo Järvi pracuje z orkiestrą, jak sam kompozytor  – Arvo  Pärt, który nieoczekiwanie  pojawia się wśród widowni nasłuchuje z wielu miejsc brzmienia orkiestry, a następnie daje wskazówki dyrygentowi oraz muzykom. W czasie przerwy oglądamy w holu opery wystawę poświęconą Arvo Pärtowi.

Zauważamy, że po 2,5  godzinnej pracy muzycy  są zmęczeni i wykazują zniecierpliwienie.  Nie wygląda to na łatwą pracę. Dyrygent jednak nie  daje za wygraną i prowadzi orkiestrę jeszcze dobre 30 minut. Z budynku  Semperoper wychodzimy uduchowieni i … głodni. A tu jeszcze tyle pięknej architektury – Zwinger, Frauenkirche i liczni artyści uliczni, na których też chcemy popatrzeć.

Epilog 😉

Z Drezna oprócz muzyki i architektury zapamiętamy również  kaczki mandarynki odpoczywające nad stawem przy Zwingerze, czarnowrona/wg niektórych ornitologów –  linia występowania czarnowrona kończy się  na Łabie/ i przepięknego, bezbronnego podlota, którego zauważyła Kinga.

W wyjeździe na próbę generalną wzięła udział część klasy 1 d, pani Karolina Prusiecka i Aneta Błaszkiewicz.

Kolejny raz pięknie dziękujemy za zaproszenie Stowarzyszeniu muzycznemu – Meetingpoint Olivier Messiaen.

 

Strassenkunst

Frauenkirche

Semperoper

wystaw Parta

 

dziewczyny z 1d