Herb szkoły

Przerwa na czytanie


Znów Śniadeccy się bawili
i znów wszystkich zadziwili,
bo nie tylko się przebrali,
lecz namiętnie wciąż czytali
to, co z sobą przytaszczyli.

Po ubiegłorocznej październikowej akcji “Przerwa na czytanie”, która wyzwoliła w naszych uczniach (i pracownikach szkoły) olbrzymią kreatywność, po uhonorowaniu nas przez głównego organizatora, czyli Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, dyplomem, po umieszczeniu Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu na mapie placówek czytających książki (wszystkie kontynenty!) w tym roku również wzięliśmy się do dzieła. 28 października 2022 roku przystąpiliśmy do III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Wzięło w w niej udział 358 osób. Zgodnie z pomysłem uczennicy klasy 3C, Mai Suszek, przebieraliśmy się za postać z książki, którą przez cały dzień nosiliśmy ze sobą, polecając ją innym. Oczywiście nie wszyscy mieli odwagę lub po prostu pomysł, żeby się przebrać w bohatera książkowego, ale kilkudziesięciu osobom się to udało. Na pewno jednak każdy z 358 uczestników miał ze sobą książkę. Kogóż to nie spotkaliśmy na szkolnych korytarzach? A to Scarlett O’Harę z “Przeminęło z wiatrem”, a to Anię z Zielonego Wzgórza czy Balladynę wespół z Aliną (jeszcze przed morderstwem;). Byli też: Pilot z “Małego Księcia”, Pippi Pończoszanka, Freddy Krueger, Muchomor Czerwony z “Grzybów leśnych” czy zagadkowy człowiek bez właściwości z “Człowieka bez właściwości” R. Musila. Nie sposób wymienić tu wszystkich; część z nich można obejrzeć na zdjęciach poniżej (nie wszyscy chcieli się sfotografować). Jak wybrać tych najlepszych? Ocena jurorów zawsze jest subiektywna. Biorąc pod uwagę takie kryteria, jak: pomysłowość, nakład pracy i podobieństwo do książkowych oryginałów, jury zdecydowało, że nagrody (oczywiście książki) za kreacje otzymują:

  1. Natalia Wyszatycka z 2C za Jokera z “Batmana. Trzech Jokerów”
  2. Nikola Tuszyńska z 3C za Yennefer z “Wiedźmina”
  3. Magdalena Wawak z 1D za Pocahontas z “Księżniczki Pocahontas”

Wszystkim pozostałym również ogromne podziękowania. Nikt nie został zresztą pominięty, otrzymując za przebranie świeżo upieczony domowy rogalik (ekologiczny, rzecz jasna).

Imprezę naszą uświetnił swoim występem człowiek, który nie tylko książki czyta, ale i sam je pisze. Grzegorz Żak to autor m.in. takich zbiorków, jak: “Muzy Kant”, “Izerbejdżan i inne kraje pagórzaste” czy “W 80 limeryków dookoła Zgorzelca”. Pisze limeryki , opowiadania, teksty piosenek, śpiewa, gra na gitarze i instrumentach, które sam wykonuje lub znajduje, można by rzec, na łonie natury.

Akcja była przez cały dzień fotorejestrowana przez Julię Słonecką z 3A aparatem. Mieliśmy również zaproszonego kamerzystę, który zrealizowany w tym dniu materiał wkomponuje w film promujący naszą szkołę.

Brawo wszyscy!

Dla przypomnienia – akcja, w której wzięliśmy udział (po raz drugi z rzędu), realizowana jest na całym świecie w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (październik) oraz kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”.

No cóż, tegoroczna akcja za nami. Spotykamy się w październiku 2023 roku.

RODO